Ocena brak

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. naprężacz powięzi szerokiej [m. tensor fasciae latae), położony powierzchownie na stronie bocznej biodra, jest mięśniem płaskim, podłużnym, czworokątnym.

Mięsień ten rozpoczyna się włóknami ścięgnisty-mi na stronie bocznej kolca biodrowego przedniego górnego i powięzi pośladkowej. Włókna biegną równolegle ku dołowi i nieco ku tyłowi, a na granicy górnej i środkowej trzeciej części uda (w okolicy krętarza większego) płaskie pasmo mięśniowe, ok. 4—7 cm szerokości, przechodzi w ścięgniste pasmo biodrowo-piszczelowe (tractus iliotibialis) powięzi szerokiej, które kończy się na kłykciu bocznym piszczeli. Powięź obejmuje mięsień, wytwarzając dla niego pochewkę cieńszą na powierzchni zewnętrznej mięśnia, grubszą zaś na powierzchni wewnętrznej.

Mięsień ten działa na staw kolanowy i biodrowy. Napina on powięź szeroką uda w kierunku podłużnym i ustala wyprostowany staw kolanowy, wzmacniając pionową postawę ciała; natomiast zgięty staw kolanowy zgina jeszcze silniej. Działanie mięśnia na staw biodrowy jest znacznie silniejsze. Kierunek jego przebiegu odpowiada przeciętnemu kierunkowi m. biodrowo-lędźwiowego i tak jak ten ostatni zgina udo w stawie biodrowym. Poza tym obraca udo do wewnątrz i silnie je odwodzi.

Do przodu mięsień graniczy z m. krawieckim, do tyłu z m. pośladkowym średnim. Powierzchnia zewnętrzna jest położona bezpośrednio pod skóra, powierzchnia wewnętrzna pokrywa m. pośladkowy średni i głowę boczną m. czworogłowego uda. Mięsień ten powstał przez oddzielenie się przedniej części m. pośladkowego średniego i przesunięcie swego przyczepu z krętarza większego na powięź szeroką uda (pasmo biodrowo-piszczelowe). Początek mięśnia jest stale zrośnięty z m. pośladkowym średnim. Unerwienie obu mięśni jest również takie samo.

Podobne prace

Do góry