Ocena brak

Mięsień nadgrzebieniowy

Autor /marisaberger Dodano /05.01.2012

M. nadgrzebieniowy (ra. supraspinatus). Mięsień ten, położony w dole nadgrzebieniowym łopatki, kształtu trójkątnego, biegnie od tego dołu do końca bliższego kości ramiennej.

M. nadgrzebieniowy rozpoczyna się w dole nadgrzebieniowym i na powięzi nadgrzebieniowej. Włókna biegną zbieżnie do boku i kończą się silnym i krótkim ścięgnem na powierzchni górnej guzka większego kości ramiennej. Ścięgno mięśnia przyczepia się poza tym do torebki stawowej.

M. nadgrzebieniowy działa wspólnie z m. naramiennym odwodząc ramię, a równocześnie napina torebkę stawu ramiennego, poza tym nieco obraca ramię na zewnątrz i nieznacznie je zgina. Jeżeli m. naramienny jest porażony, m. nadgrzebieniowy sam jeden odwodzi ramię, choć mniej silnie; dysproporcja bowiem między wielkością mięśnia a masą kończyny jest zbyt duża.

Przyśrodkowo mięsień ten jest przykryty m czworobocznym; bardziej do boku przebiega on pod stawem barkowo-obojczykowym i więzadłem kruczo-barko-wym. wreszcie przy samym przyczepie do kości ramiennej leży pod m. naramiennym. Powierzchnia wewnętrzna mięśnia pokrywa dół nadgrzebieniowy oraz nerw i naczynia nadłopatkowe. Powięź zamyka dół nadgrzebieniowy w komorę kostno-włóknistą obejmującą mięsień, z której wychodzi tylko płaskie jego ścięgno.

Unaczynienie: t. nadłopatkowa od t. podobojczykowej i t. okalająca łopatkę od t. pachowej.

Mięsień ten jest stosunkowo bardzo mało zmienny.

Podobne prace

Do góry