Ocena brak

Mięsień lędźwiowy większy

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. lędźwiowy większy (ra. psoas major; psoa = lędźwie), okrągławy, podłużny, wchodzi w skład tylnej ściany jamy brzusznej; biegnie on z okolicy lędźwiowej do krętarza mniejszego.

M. lędźwiowy większy rozpoczyna się dwiema warstwami. Warstwa powierzchowna odchodzi od powierzchni bocznej trzonów dwunastego kręgu piersiowego i pierwszego — czwartego kręgu lędźwiowego oraz sąsiednich krążków międzykręgowych. Warstwa głęboka — od wyrostków żebrowych wszystkich kręgów lędźwiowych. Między obu warstwami znajduje się część splotu lędźwiowego. Włókna kierują się zbieżnie ku dołowi, do przodu oraz ku bokowi i wspólnie z m. biodrowym kończą się wąskim ścięgnem na krętarzu mniejszym kości udowej.

Mięsień ten jest położony do przodu od m. czworobocznego lędźwj i m. biodrowego oraz bocznie od kręgów lędźwiowych. Wzdłuż powierzchni przedniej mięśnia na powięzi w obrębie jamy brzusznej przebiega skośnie moczowód, po stronie prawej zaś wzdłuż brzegu przyśrodkowego żyła główna dolna. Pod więzadłem łukowatym przyśrodkowym przepony mięsień ten wsuwa się w obręb klatki piersiowej. Wraz z m. biodrowym ogranicza on głęboką rynienkę, w której biegnie nerw udowy. Przez początek mięśnia przechodzi nerw płciowo-udowy, który biegnie następnie między powięzią mięśnia a otrzewną. Mięsień opuszcza miednicę większą wspólnie z m. biodrowym pod więzadłem pachwinowym przez rozstęp mięśni. W miejscu tym między mięśniami a łukiem biodrowo-łonowym znajduje się duża kaletka maziowa (bursa ilio-pectinea), która ułatwia ślizganie się mięśnia podczas ruchów uda lub tułowia. Na swej drodze ku wyjściu z miednicy wraz z mięśniem przeć iw ległym m. lędźwiowy większy zwęża wejście do miednicy mniejszej, jednak wskutek jego znacznej przesuwa lności nie stanowi to przeszkody przy porodzie. Poniżej rozstępu mięśni wstępuje on w obręb uda. położony na części przyśrodkowej torebki stawu biodrowego i głowy kości udowej. Dążąc do swego przyczepu owija się dokoła szyjki kości udowej; przy preparowaniu przyczep do krętarza mniejszego jest najlepiej widoczny od tyłu.

Podobne prace

Do góry