Ocena brak

Mięsień długi szyi

Autor /marisaberger Dodano /05.01.2012

M. długi szyi (ra. longus colli) jest podłużny, trójkątny, położony bezpośrednio na kręgosłupie. Ciągnie się on od kręgu szczytowego do trzeciego kręgu piersiowego.

Mięsień składa się z trzech głównych pasm: 1) pasmo przyśrodkowe, podłużne, rozpoczyna się na trzonach drugiego — czwartego kręgu szyjnego i kończy się na trzonach szóstego i siódmego kręgu szyjnego oraz pierwszego — trzeciego kręgu piersiowego, pasmo to stanowi podstawę trójkąta; 2) pasmo boczne skośne górne rozpoczyna się na guzkach przednich wyrostków poprzecznych szóstego do trzeciego kręgu szyjnego i kończy się na guzku przednim kręgu szczytowego oraz na trzonie kręgu obrotowego; 3) pasmo boczne skośne dolne rozpoczyna się na trzonach trzeciego — pierwszego kręgu piersiowego i kończy się na guzkach przednich wyrostków poprzecznych siódmego i szóstego lub szóstego i piątego kręgu szyjnego.

M. prosty przedni głowy i m. długi głowy zginają głowę do przodu i w stronę boczną, m. długi szyi zgina kręgosłup w odcinku szyjnym do przodu i w stronę boczną oraz obraca go w swoją stronę w zależności od tego, czy praca mięśnia jest jednostronna, czy obustronna. Mięśnie te częściowo współpracują z właściwymi mięśniami grzbietu (ruchy zgięcia bocznego i obrotu), częściowo zaś są ich antagonistami (ruchy zgięcia do przodu i prostowania).

Powierzchnia tylna m. długiego szyi spoczywa na kręgosłupie i na więzadle podłużnym przednim. Powierzchnia przednia w części górnej jest przykryta m. długim głowy, poniżej blaszką przedkręgową powięzi szyi i w części tej sąsiaduje z trzewami szyi.

Podobne prace

Do góry