Ocena brak

Mięsień dłoniowy długi

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

ML dłoniowy długi (ra. palmaris longus) jest mięśniem wąskim, wrzecionowatym, położonym po stronie łokciowej poprzedniego; bardzo często nie występuje; biegnie od nadkłykcia przyśrodkowego do troczka zginaczy.

Mięsień ten rozpoczyna się na nadkłykciu przyśrodkowym i powięzi przedramienia zrośnięty z sąsiednimi mięśniami. Biegnie on między zginaczem promieniowym nadgarstka a zginaczem powierzchownym palców ku dołowi oraz nieco do boku i kończy się cienkim ścięgnem, przechodząc w rozcięgno dłoniowe. Ścięgno to przed samym swym końcem przesuwa się między dwiema warstwami powięzi przedramienia i dalej przebiega nad troczkiem zginaczy, z którym się zrasta.

M. dłoniowy długi jest słabym zginaczem przedramienia w stawie łokciowym i słabym nawracaczem. Główne jego działanie polega na napinaniu rozcięgna dłoniowego; za jego pośrednictwem zgina stawy ręki i palce w stawach śródręczno-paliczkowych.

Jest to najbardziej powierzchowny mięsień ze wszystkich zginaczy i ścięgno jego jest widoczne przez skórę, szczególnie gdy ręka jest zgięta dło-niowo, palce wyprostowane, a kłąb kciuka i małego palca zbliżone do siebie. Wzdłuż dolnej części ścięgna po stronie promieniowej przebiega new pośrodkowy.

M. dłoniowy długi jest mięśniem uwstecznionym i jako taki bardzo zmiennym. Stale występuje u małp niższych, również u gibbona i orangutana, natomiast u szympansa tylko w 5%, u goryla — znacznie częściej. W różnych grupach ludzkich nie występuje w 5—25% przypadków (Loth). Stopień jego rozwoju jest również bardzo zmienny; może być tylko ścięgnisty lub mieć dwa brzuśce połączone pośrodku ścięgnem. Zmienne są również oba jego przyczepy.

Podobne prace

Do góry