Ocena brak

Miecz

Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012

Początkowo symbol wojennych cnót, w szczególności męskiej siły i odwagi; tym samym też symbol władzy i zarazem /"słońca (z punktu widzenia aktywnej, męskiej zasady, jak również ze względu na przypominające miecz, błyskające promienie słońca); w sensie negatywnym wskazuje on na okropności wojny; wielu bogów wojny i burzy ma miecz jako atrybut.

Niejednokrotnie też symbol falliczny. Jako narzędzie tnące miecz jest symbolem decyzji, podziału na dobro i zło, a tym samym też symbolem sprawiedliwości; na wielu przedstawieniach Sądu Ostatecznego z /"ust Chrystusa wyłania się, często dwusieczny, miecz.

Wg śrdw. teorii dwóch mieczy, która formułowała zasadę władzy kurialnej (prymat Kościoła nad państwem) i władzy cesarskiej (równouprawnienie obu instancji), każdy z mieczy symbolizuje władzę świecką i władzę duchowną. Podobnie symbolem władzy i sprawiedliwości jest mlecz ognisty, którym Adama i Ewę wygnano z Raju.

Miecz może też uchodzić za symbol błyskawicy, jak np. w Japonii i w Indiach, gdzie np. nazywano go błyskawicą Indry jako miecz wedyjskiego kapłana ofiarnego. Miecz tkwiący mocno w pochwie symbolizuje kardynalną cnotę umiarkowania względnie roztropności.

Podobne prace

Do góry