Ocena brak

Metoda termiczna zapobiegania ciąży

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

W każdym cyklu miesiączkowym można w prosty i pewny sposób śledzić czynność jajników i rozpoznać odbyte jajeczkowanie przez mierzenie podstawowej temperatury ciała, która u zdrowej kobiety zmienia się w cyklu miesiączkowym w charakterystyczny sposób, w zależności od poziomu hormonów w poszczególnych fazach cyklu. Mianowicie od miesiączki do jajeczkowania temperatura jest niższa (pierwsza faza cyklu), a od jajeczkowania do następnej miesiączki wyższa (druga faza cyklu). Niższa temperatura po miesiączce zależy od hormonów pęcherzyka jajnikowego (estrogenów), wydzielanych w czasie jego dojrzewania i jajeczkowania, natomiast wyższa temperatura po jajeczkowaniu zależy od hormonu ciałka żółtego (progesteronu).

Metoda termiczna oparta jest właśnie na obserwacji tych zmian temperatury ciała kobiety, uzależnionych od czynności hormonalnej jajników. Okres płodności przypada na dni, gdy temperatura ciała z niższego poziomu przechodzi w wyższy, a w jajniku następuje ostateczny wzrost pęcherzyka, jajeczkowanie i uwolnienie dojrzałego, zdolnego do zapłodnienia jajeczka. Trwa on co najmniej 9 dni, tj. 6 dni temperatury niższej przed skokiem i 3 kolejne dni fazy wyższej temperatury.

Okres niepłodności po jajeczkowaniu zaczyna się 4. dnia ustalonej temperatury wyższej i trwa aż do 1. dnia następnej miesiączki. Jest to niezawodny okres niepłodności fizjologicznej.

Natomiast okres niepłodności przed jajeczkowaniem zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki, a kończy najpóźniej siódmego dnia przed najwcześniejszym skokiem temperatury.

Obliczamy go na podstawie najkrótszego cyklu i najkrótszej fazy niższej temperatury w ostatnich 6 cyklach. Od najkrótszego cyklu odejmujemy 19 dni i od najkrótszej fazy niskiej temperatury — 6 dni. Jeśli na przykład występują cykle miesiączkowe trwające 28, 26, 30, 28, 28, 28 dni, to najkrótszy cykl wynosi 26 dni. 

U niektórych kobiet okres ten jest bardzo krótki, np. trwa 4 dni u kobiety, której najkrótszy cykl wynosi 23 dni. Jeżeli krwawienie miesiączkowe utrzymuje się również 4 dni lub dłużej, to zaraz po nim zaczyna się okres płodności.

W okresie płodności około 75% kobiet może spostrzec u siebie objawy świadczące o odbywającym się jajeczkowaniu. Umiejętność ich obserwowania może mieć praktyczne znaczenie jako uzupełnienie motody termicznej. Objawy jajeczkowania są różne i tworzą charakterystyczny zespół dla danej kobiety.

Już na 4—5 dni przed jajeczkowaniem zmienia się charakter wydzieliny z pochwy, staje się obfitsza i śluzowata. Czasem można w niej zauważyć ślady krwi. Charakterystycznym objawem jest tzw. ból owulacyjny, odczuwany w podbrzuszu, czasem w krzyżu, trwający od kilku minut do kilkunastu godzin. Z innych objawów jajeczkowania należy wymienić częste oddawanie moczu, parcie na stolec, wolne Stolce, pojawienie się wyprysków na skórze, swędzenie, kłucie w łydkach lub bóle żylaków.

Czasem występuje wzmożona pobudliwość nerwowa. Zwykle kobiety w tym okresie czują się dobrze, są ożywione, wydajniej pracują. Niektóre jednak są zmęczone, odczuwają ból głowy, ociężałość, niechęć do pracy. Po jajeczkowaniu piersi stają się wrażliwsze — pełniejsze; czasem bolesne.


 

Podobne prace

Do góry