Ocena brak

Metoda obserwacji śluzu — metoda Billingsów

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Metoda polega na obserwacji śluzu szyjkowego u kobiety, który zmienia się w poszczgólnych okresach cyklu miesięcznego w /tt leżności od poziomu hormonów, W cyklu płodnym, jajeczkowmiln jest zawsze poprzedzone wydzielaniem śluzu pochodzącego z komórek szyjki mapicy. Pojawienie się tego śluzu zapowiada zbliżanie się jajeczkowania.

Kobieta dobrze znająca metodę i potrafiąca się obserwować, umie ją stosować w różnych sytuacjach, przez cały okres rozrodczy, przy cyklach regularnych i nieregularnych, przy cyklach bez jajeczkowania, podczas karmienia piersią, w okresie przejściowym i po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Okres niepłodności przed jajeczkowaniem — to tzw. okres suchy, występujący po miesiączce, objawiający się suchością w okolicach zewnętrznych narządów płciowych i przedsionka pochwy.

Początek okresu płodności rozpoczyna się od momentu pojawię? nianię zmian w obrębie zewnętrznych narządów płciowych. Kobieta odczuwa pewną wilgotność, lepkość, może zaobserwować nieprzezroczysty śluz lub czop śluzowy.

W cyklach krótkich lub w przypadku przedłużających się miesiączek może nie być dni suchych. Śluz płodny, przedowulacyjny, może pojawić się jeszcze przed końcem miesiączki. Śluz ten wskazuje, że już rozpoczął się okres płodności. Śluz płodny może mieć jedną lub więcej następujących cech: jego wygląd przypomina surowe białko jaja kurzego, jest przejrzysty, rozciągliwy, daje odczucie wilgotności, śliskości, naoliwienia.

Taki śluz w dniach optymalnej płodności przedłuża żywotność plemników i pozwala im dotrzeć do macicy, a dalej do jajowodów! gdzie może nastąpić zapłodnienie.

Szczyt wydzielania śluzu przypada na ostatni dzień, w którym kobieta stwierdza występowanie śluzu z wymienionymi cechami. Jest to dzień największej płodności. Najobfitsze wydzielanie nie zawsze przypada na dzień szczytu, może go poprzedzać o 48 godzin. Szczyt można rozpoznać retrospektywnie, kiedy śluz traci cechy śluzu płodnego. Jajeczkowanie występuje tuż po szczycie wydzielania śluzu. Zajście w ciążę może nastąpić do trzeciego dnia po szczycie wydzielania śluzu, czyli od czwartego dnia po szczycie do następnej miesiączki trwa okres niepłodności po jajeczkowaniu. Dni te są zwykle suche, a jeśli występuje śluz, to jest on lepki, gęsty, nieprzepuszczalny dla plemników. Miesiączka zaczyna się zwykle 12—16 dnia po szczycie, w przybliżeniu w 14 dniu.

Obecność lub brak śluzu stwierdza się podczas normalnych c/yn ności fizjologicznych w ciągu dnia. Nie należy badać wyri/lttllny w pochwie, gdyż pochwa jest zawsze wilgotna i takie badanie moi* wprowadzić w błąd. Obserwacje trzeba przeprowadzać bardzo stu rannie, również po rozpoznaniu szczytu. Zdarza się bowiem, że w dniach po szczycie ponownie pojawia się śluz płodny, co oznacza, że szczyt został błędnie rozpoznany.

Poczynione obserwacje należy dokładnie opisywać. W pierwszym miesiącu zapisywania obserwacji należy zaniechać współżycia seksualnego, aby całkowicie rozpoznać czas wystąpienia śluzu i jego właściwości. Płyn nasienny w dniach po współżyciu mógłby utrudnić zaobserwowanie pojawienia się śluzu i być przyczyną błędnego oznaczenia okresu niepłodności. Należy podkreślić z naciskiem, że bardzo ważny jest stały kontakt z poradnią, gdzie osoba znająca dokładnie metodę może kobiecie udzielić wszelkich wskazówek. Jest to szczególnie ważne w okresie uczenia się metody oraz gdy wystąpią trudności w interpretowaniu objawów.

 

Do góry