Ocena brak

Media - recenzja

Autor /RoksRormamadytbjk Dodano /16.04.2006

Recenzja artykułu Małgorzaty Michalak pt.:
„Przykład wykorzystania projektora multimedialnego na lekcji biologii”

W numerze 3 z 2003 roku czasopisma „Edukacja medialna” przeczytałam bardzo ciekawy artykuł pod tytułem „Przykład wykorzystania projektora multimedialnego na lekcji biologii”.
Zagadnieniem, któremu poświęciła uwagę w swoim artykule Małgorzata Michalak jest użyteczność środków multimedialnych w pracy dydaktycznej na przykładzie lekcji biologii. Autorka stara się obiektywnie przedstawić zarówno zalety jak i wady środków wizualizacji.
W pierwszej części artykułu M. Michalak przytacza wyniki badań G.L. Adamsa na temat skutków wprowadzenia korzystania z edukacji multimedialnej w procesie edukacji. Autorka zawarła również w tej części przestrogę, która mówi, że środki wizualizacji powinny wspomagać nauczyciela, a nie go zastępować. Autorka ukazuje też zalety mediów, dzięki którym – jak twierdzi – świat dla uczniów staje się bardziej przystępny, a wykorzystanie komputera z projektorem multimedialnym w procesie lekcyjnym jest wskazane i ułatwia pracę nauczycielowi, nauczycielowi uczniom pozwala osiągnąć lepsze efekty.
W drugiej części artykułu autorka przedstawiła przykładowy scenariusz lekcji dla II klasy gimnazjum na temat „Serce – żywa pompa organizmu”, w którego toku zawarła wykorzystanie projektora multimedialnego i notebooka oraz programów edukacyjnych takich jak: Encyklopedia zdrowia, Encyklopedia człowieka.
Moim zdaniem artykuł doskonale ukazuje użyteczność multimediów oraz daje to myślenia młodym studentom, którzy w przyszłości zamierzają pracować jako nauczyciel, ze względu na zastosowanie środków wizualizacji podczas zajęć lekcyjnych i zagrożenia, które ów zastosowanie ze sobą niesie.

Podobne prace

Do góry