Ocena brak

Medaliony - cykl ośmiu opowiadań Zofii Nałkowskiej

Autor /dezerter Dodano /15.04.2011

PROFESOR SPANNER - kadzie z ludzkimi głowami, korpusami, głowa młodego chłopca, pokrajani, obdarci,  na  strychu zsypisko czaszek  i  kości, nikt nie  powiedział,  że  robienie mydła z ludzi jest przestępstwem.   "W Niemczech,  można  powiedzieć, ludzie umieją coś zrobić-z niczego" 

DNO-kobieta z Pawiaka;  ściąganie  krwi dla żołnierzy, zamykanie związanych  ze  szczurami;  bunkier-bez chleba, nago; deportacja po 100 kobiet, 7 dni, po  bochenku,  Niemiec wystraszył się ich. W męskich do 40 uduszonych, oszalałych zabijano.  

KOBIETA CMENTARNA-uprzedzenie Polaków do Żydów;  stawiających  opór rozstrzeliwano, resztę wywożono samochodami; podpalano domy,  skakano z okien, wyrzucano własne dzieci.  

PRZY TORZE KOLEJOWYM-młoda Żydówka uciekła z transportu,  ale  była ranna, pomoc to papierosy i  wódka, była jak zwierzę, które prosi o dobicie.  

DWOJRA ZIELONA-żydówka,  straciła najbliższych, ranna, głodna pragnie umrzeć,  chowała  się  na  strychu,  straciła oko podczas zabawy Niemców w strzelanie do ludzi. W końcu  wyszła z  ukrycia.  Poszła  do  obozu  pracy. W końcu  zachciało  się  jej żyć, by przekazać jacy byli ci Niemcy  

WIZA-w czasie dezynfekcji wysyłano więźniarki na łąkę pod  drzewami (wizę); deszcz, chłód,  kilka  dni;  jak zwierzątka tam  gdzie  świeciło słońce, żadna nie  chciała  być  na skraju.  

CZŁOWIEK JEST MOCNY-nie musi  iść do gazu, może jeszcze dużo popracować, ale też  chce  żyć  mimo  nie- szczęść i tragedii; żyd zaprowadził ojca, matkę, siostrę z  dziećmi(5), brata z żoną i dziećmi (3),  chciał z nimi pojechać, ale mu nie  pozwolono; później zakopywał zwłoki, położył się na zwłokach żony i dzieci i prosił o  zabicie,  ale  człowiek jest mocny  

DOROŚLI I DZIECI W OŚWIĘCIMIU-bicie po nerkach, inny blokowy  zabijał uderzeniami w głowę, inny dusił  gołymi  rękami  przed   śniadaniem; dzieci wiedziały, że muszą  przeżyć i wyprężały się, by dostać głową do  poprzeczki.

Podobne prace

Do góry