Ocena brak

Mechanizm działania doustnych środków antykoncepcyjnych

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Aktualnie wytwarza się na świecie kilkadziesiąt rodzajów pigułek. Wśród nich warto wymienić Rigevidor>y Gravistat i nowy polski preparat niskodawkowy, spełniający wszystkie warunki nowoczesnej pił gułki, Loveston.

Na całym* świecie badania naukowców nad hormonalnymb,środkami antykoncepcyjnymi idą w kierunku zmniejszenia dawki hormonów w pigułce, szczególnie estrogenów, które są głównie odpowiedzialne za powikłaniaIj działania uboczne.

Wprowadzane są tzw. mlini-pills bez zawartości estrogenów, podawane metodą ciągłą, które nie ham||ą owulacji, a działają tylko na

śluz szyjkowy uniemożliwiając penetrację plemników. Jest to sposób dający nieco mniejszą pewność antykoncepcyjną, ale znacznie bezpieczniejszy dla zdrowia.

W Polsce dostępne są preparaty „Femigen” i „Angrawid”. Preparat „Gestranol” z tej samej grupy leków jest w erze nowoczesnej „pigułki” zbyt wysokodawkowy do stałego stosowania w celach antykoncepcyjnych. Może być używany tylko do leczenia pewnych schorzeń ginekologicznych, zaburzeń miesiączkowania, bolesnych miesiączek i innych.

Większość autorów badających działanie „pigułki” na organizm kobiety uważa, że polega ono głównie na niedopuszczeniu do jajeczkowania przez blokujące działanie na jajnik, a także na układ podwzgórzowo-przysadkowy. Poza tym przypuszcza się, że preparaty hormonalne zawarte w pigułce wpływają bezpośrednio na samą błonę śluzową macicy, powodując zmiany zanikowe, które mogą uniemożliwić w efekcie zagnieżdżenie się jaja, nawet gdyby doszło do zapłodnienia.

Ostatnie badania udowodniły wpływ tabletek na śluz szyjkowy, który ulega przemianom uniemożliwiającym penetrację plemników do narządu rodnego.

Najczęściej stosowana jest metoda cykliczna, polegająca na podawaniu tabletek przez 21 dni, poczynając od 5. dnia cyklu, po 1 tabletce o tej samej porze, najlepiej wieczorem. Jeśli pacjentka zapomni przyjąć tabletkę na noc, powinna następnego dnia wziąć „pigułkę” rano i wieczorerri,

Po 21 dniach przyjmowania tabletek należy zrobić 7 dni przerwy i cykl przyjmowania rozpocząć od nowa. W trakcie 7-dniowej przerwy wystąpi miesiączka. Po roku przyjmowania pacjentka powinna zrobić jedno- lub dwumiesięczną przerwę w braniu tabletek. Musi jednak pamiętać, że w trakcie tej przerwy istnieje większa niż kiedykolwiek możliwość zajścia w niepożądaną ciążę.

 

Podobne prace

Do góry