Ocena brak

Masaż w czasie ciąży

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

W okresie ciąży występują dość często dolegliwości spowodowane nieprawidłową statfką ciała, np. bóle w okolicy lędźwiowej, jllb krżf-j żowej, nocne kurczenie stóp; łydefrtfud — jako następstwa zastoju w kończynach dolnych.

W takich przypadkach oprócz normalnej gimnastyki wskazany jest masaż miejscowy połączony z Ćwiczeniami rozluźniającymi! Może wykonywać go sama kobieta ciężarna aLb z pomocą np. męża.

Przy bólach krzyża stosujemy pozycję W klęku podpartym i wykonujemy elastyczne ruchy kręgosłupa połączone z oddechami. Jednocześnie osoba pomagająca obejmuje dwiema rękamr miednicę wzdłuż grzebieni biodrowych i porusza nią do góry i na dół. Następ| nie osoba pófriagająca okfęzflymi ruchami masuje odcineKnędźwib-wy kręgosłupa.

Po ćwiczeniu należy przybrać pozycję kolankowo-łokciową — oprzeć głowę na dłoraach i odpocząć. Jest to pozycja wypoczynkowa dla mięśni dna miednicyjrdobrze jest ją stosować parokrotnie w ciągu dnia.

W razie wystąpienia skurczów stóp i łydek skuteczny może okazać się masaż szczotką ruchami okrężnymi po każdej stronie nogi, np. podczas natrysku lub w łóżku w ciągu 2—3 minut. Masaż nóg musi być skierowany w stronę serca. Może to być głaskanie, klepanie, miękkie ugniatanie.

Ważny jest też masaż stóp połączony z ruchem kości stępu i śródstopia.

Należy również pamiętać o wykonywaniu codziennego masażu skóry brzucha, aby zapobiec rozstępom ciążowym, które często pozostają w postaci szpecących blizn. Pod wpływem systematycznie wykonywanych zabiegów skóra i tkanka podskórna brzucha stają się miękkie i elastyczne, przekrwienie wzmaga się i często w ten sposób nie dopuszcza się do powstania niepożądanych rozstępów ciążowych skóry. Może je wykonywać ciężarna sama każdego wieczoru przez ok. 5 minut.

 

Podobne prace

Do góry