Ocena brak

Masaż tkanki łącznej we wczesnym okresie połogowym

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

W okresie połogowym można myśleć praktycznie o masażu tkanki łącznej tylko wówczas, gdy pożądane jest uzyskanie reakcji na drodze odruchowo-nerwowej. Będzie to dotyczyło przypadków zaburzeń pierwszego wytrysku mleka, które powinno mieć miejsce na 2 dzień po porodzie, lub przypadków, w których nagle kobieta traci pokarm, co zdarza się i jest możliwe w stanach psychicznego napięcia i nadmiernego obciążenia fizycznego. Strefy tkanki łącznej, które obejmują swym zasięgiem odpowiednie gruczoły mlekowe, znajdują się na grzbiecie w obrębie klatki piersiowej i obręczy barkowej, szczególnie w obrębie środkowym brzegów łopatek. Poprzez masaż tkanki łącznej we wczesnym okresie połogu, który będziemy wykonywać w pozycji na boku, raz lewym, raz prawym, w obrębie klatki piersiowej i łopatek, można pobudzić pierwszy wytrysk mleka, a następnie jego produkcję.

W środkowym i późnym okresie połogowym masaż tkanki łącznej będziemy wykonywać na podstawie wyniku całościowego badania tkanki łącznej i to nie wyłącznie w obrębie stref klatki piersiowej, nawet jeśli będzie chodziło o nagłe zahamowanie bogatej uprzednio produkcji mleka. Można obserwować taki stan po powrocie do domu z kliniki; kilka intensywnych masażów tkanki łącznej może przynieść doskonały rezultat. W czasie wykonywania masażów 2—3 razy w tygodniu w okresie 2—3 tygodni wszelkie ćwiczenia gimnastyczne należy przerwać.

Duże znaczenie ma masaż tkanki łącznej dopiero w okresie późniejszym, kiedy w późnym okresie połogowym dolegliwości pęcherza moczowego, obrzęki nóg, zaparcia, bóle głowy, bóle krzyża nie ustąpią.

 

Podobne prace

Do góry