Ocena brak

MARIA KAROLINA (13 VIII 1752 - 8 IX 1814), królowa Neapolu i Obojga Sycylii

Autor /AlbertynaII Dodano /13.06.2013

Córka cesarzowej Marii Teresy i Franciszka Habsburga, siostra Marii Antoniny, poślubiła w wieku 16 lat Ferdynanda IV, króla Neapolu. W 1772-1793 urodziła 17 dzieci, z których tylko 6 osiągnęło wiek dojrzały. Bardzo ambitna, uczestniczyła w sprawowaniu rządów, wspierana przez premiera Actona.

Zaciekła przeciwniczka Rewolucji. Daremnie zabiegała, aby władze rewolucyjne przekazały jej siostrzeńców, a więc delfina i Madame Royale, późniejszą ks. d’Angouleme. 1799 zmuszona uciekać z Neapolu na Sycylię, kiedy płd. Włochy zajęte zostały przez franc. armię Championneta, a w Neapolu ogłoszono Republikę Partenopejską.

1801 wróciła do Neapolu, zwolenniczka surowych represji wobec wszystkich, którzy opowiedzieli się po stronie Francuzów. Wkrótce wyjechała do Wiednia, do swego zięcia Franciszka II, by zabiegać o sojusz wojsk. Po zawarciu pokoju w Luneville wróciła w 1802 do Neapolu. Kiedy w 1805 wybuchła nowa wojna franc.-austr., była zwolenniczką przyłączenia się do niej. Napoleon postanowił więc po Austerlitz, że „dynastia burbońska przestaje rządzić w Neapolu”, i posłał tam korpus Masseny.

Ferdynand IV schronił się na początku 1806 w Palermo, natomiast M.K. pozostała w Neapolu, gdzie daremnie prosiła Napoleona o wybaczenie. 11 II 1806 musiała odpłynąć na Sycylię. Ze względu na strategiczne znaczenie wyspy neapol. para królewska doczekała się pomocy ang. M.K. zwalczała konstytucyjny rząd utworzony na Sycylii tak zajadle, że ang. amb. lord Bentnick żądał, by udała się na wygnanie. W VI 1813 wyjechała więc przez Korfu, Konstantynopol, Odessę, płd. Rosję i Podole do Wiednia.

Po klęsce Napoleona pod Lipskiem miała nadzieję na powrót do Neapolu, ale rządzący tam wówczas Murat potrafił dojść do porozumienia ze sprzymierzonymi i utrzymać się na tronie. Kiedy w 1814 do Wiednia przybyła jej wnuczka, Maria Ludwika, wbrew innym doradzała jej, aby udała się na Elbę i połączyła z Napoleonem. Z sympatią odnosiła się też do swojego prawnuka, króla Rzymu, którego w chwili narodzin nazwała „diablim pomiotem”.

Zm. w zamku Het-zendorf. Spośród jej dzieci Maria Teresa była cesarzową Austrii, Ludwika w.ks. Toskanii, Franciszek królem Neapolu, Maria Amelia, poślubiona przez Ludwika Filipa, królową Francuzów, Maria Krystyna królową Sardynii, a Maria Antonina ks. Asturii.

Podobne prace

Do góry