Ocena brak

Mamilaria zgrabna

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Mamilarie to atrakcyjna, robiąca wrażenie grupa roślin o kulistym lub cylindrycznym kształcie. Mają one charakterystyczne brodowki, zakończone kolcami i ułożone spiralnie, inaczej niż ciernie większości kaktusów, które zwykle tworzą rzędy. Na pustynnych obszarach Meksyku kolce odstraszają drapieżne zwierzęta zjadające kaktusy i są jedną z ciekawszych cech tego gatunku. Mają barwę żóttą z brązowymi końcami i są rozsiane po palczastych łodygach rośliny. Biało-żółte kwiaty pojawiają się sporadycznie w okresie letnim. Ta roślina najbardziej nadaje się do małych pomieszczeń, gdyż jest mała i zwarta, niezaleznie od wieku.

Minimalna temperatura dla mamilarii to 5°C, zaś lO°C to idealna temperatura w zimie. Latem tolerowane są wyższe temperatury, jeśli roślina jest odpowiednio wietrzona.

Ustawiamy ją w bezpośrednim słońcu w zimie i w cieniu latem.

Podłoże powinno być bardzo suche jesienią i zimą. Utrzymując temperaturę w zalecanych przedziałach, unikniemy konieczności podlewania. W okresie wzrostu podlewamy kaktusa obficie, pozwalając podłożu zupełnie wyschnąć, zanim ponownie podamy wodę.

Jako mieszkaniec pustynnych rejonów, mamilaria nie potrzebuje zraszania wodą ani wilgotnego otoczenia.

Dojrzałe rośliny dokarmiamy co miesiąc w okresie wzrostu, stosując nawóz dla kaktusów.

Ten kaktus lubi, gdy w doniczce jest ciasno i najlepiej rośnie w płytkich naczyniach. Przesadzamy późną wiosną, stosując mieszankę kompostu na bazie torfu z dodatkiem jednej trzeciej piasku ogrodniczego.

Wiele gatunków mamilarii wytwarza dużą liczbę odrośli. Oddzielamy je ostrym nożem od rośliny macierzystej i pozwalamy przeschnąć przez dzień czy dwa, przed posadzeniem w wilgotnej mieszance ukorzeniającej.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce trudno je usunąć tradycyjną metodą, czyli wacikiem nasączonym alkoholem metylowym, bo ciernie mamilarii są bardzo blisko siebie. By przedostać się przez kolce, możemy użyć cienkiego patyczka. 

Nadmierne podlewanie w zimie często prowadzi do gnicia podstawy kaktusa.

Podobne prace

Do góry