Ocena brak

Mamilaria Małe słońce

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Większość kaktusów z rodzaju mamilaria ma kulisty kształt, ale ten posiada wąską, cylindryczną łodygę. Mamilarie należą do najbardziej popularnych kaktusów, gdyż niemal wszystkie zakwitają i są łatwe w hodowli. M.microhelia jest małym kaktusem, choć z upływem czasu jego łodyga wydłuża się nawet do 30 cm i leży na podłożu. Młode okazy są raczej pojedyncze, ale w miarę dojrzewania produkują odrosty, które tworzą kępę u podstawy rośliny. Kaktus jest gęsto pokryty małymi, złotymi kolcami. Czasem z każdej aureoli wyrasta nieco dłuższy, centralny kolec w kolorze żółtym, brązowym lub czarnym. W kwietniu lub maju na roślinie pojawiają się małe kwiaty.

Mammillaria microhelia toleruje temperatury do 5°C, jeśli zapewnimy jej względną suszę. Jak większość roślin lubi dobrą wentylację, ale bez przeciągów.

Roślina potrzebuje jasnego miejsca uprawy i będzie dobrze się czuła na parapecie południowego okna.

W lecie podlewamy obficie. Przed nawadnianiem powierzchnia podłoża powinna przeschnąć. Jesienią i zimą musi być przesuszona, a wody dostarczamy tyle, by zapobiec więdnięciu rośliny.

M.microhelia pochodzi z pustynnych regionów i dobrze czuje się w suchym powietrzu.

Wiosna i latem dożywiamy roślinę co 1-2 tygodnie nawozem do kaktusów lub pomidorów, rozcieńczonym do połowy mocy.

Ten kaktus najlepiej czuje się w przepuszczalnym kompoście z dodatkiem żwirku do jednej trzeciej objętości.

Łodygi starych i zaniedbanych okazów mogą się pobrudzić i stracić kolor. Ponieważ kaktus produkuje u podstawy odrosty, można starą łodygę usunąć, by młode mogły się rozwijać. Wiosną lub na początku lata stare łodygi przycinamy do wysokości 5-8 cm. Z usuniętej łodygi odcinamy kawałek o długości 8 cm, a podstawę wyrzucamy. Odcięty fragment suszymy przez 1-2 tygodnie, aż na jego końcu uformuje się twarde zgrubienie. Małą doniczkę wypełniamy do połowy kompostem, a na jego wierzch sypiemy warstwę żwiru. Na powierzchni ustawiamy sadzonkę i dosypujemy żwiru. Pojemnik umieszczamy w jasnym, ciepłym miejscu. Kompost musi być lekko wilgotny. Sadzonka ukorzeni się w ciągu 3-6 tygodni. Sadzimy ją na wiosnę.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gnicie Choć roślina nie jest podatna na szkodniki, zgnije, gdy przy niskich temperaturach ma za dużo wilgoci. Zimą podlewamy ją oszczędnie, a podstawę obsypujemy żwirem, by nie stała tam woda.

Podobne prace

Do góry