Ocena brak

Magnolia wielkokwiatowa

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Magnolia wielkokwiatowa pierwotnie rosła w południowo-wschodniej częśći Amerki Północnej, a obecnie chętnie jest sadzona jako drzewo ozdobne w całej Europie. Jeśli posadzimy ję w ciepłym i zacisznym miejscu, może przybrać formę dużego drzewa. Gatunek ten może być również traktowany jako pnącze, które świetnie prezentuje się na tle starego muru. Z czerwonymi cegłami lub kamieniami znakomicie kontrastują duże, błyszczące liście. Duże kremowe lub żółte kwiaty zdobią tę roślinę od lipca do września. Gatunek podstawowy potrzebuje niestety wielu lat, by zakwitnąć po raz pierwszy, ale odmiany hodowlane pokrywają się kwiatami już po 3-5 latach od momentu zasadzenia. Magnolia jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego można ją uprawiać w dużych miastach. Niestety jest bardzo wrażliwa na mróz.

Rośliny uprawiane w pojemnikach wysadzamy do gruntu na wiosnę. Magnolii nie należy sadzić zbyt bkisko muru.

Rośliny lubią głęboko uprawione, przepuszczalne podłoże wzbogacone dużą ilością materii organicznej.Magnolia wymaga gleb kwaśnych oraz wilgotnych.

Rośliny wymagają systematycznego nawożenia od wiosny aż do połowy lata. Jeśli magnolię chcemy prowadzić jako pnącze, po okresie kwitnienia powinniśmy przycinać jej główny pęd. Najlepiej jednak kupić odmianę, która nie osiąga zbyt dużych rozmiarów i dlatego nie wymaga radykalnych cięć. Pędom magnolii należy zapewnić mocne podpórki, w przeciwnym razie bedą chaotycznie zwisały.

Rozmnażamy przez półzdrewniałe sadzonki, które ukorzeniamy na przełomie lata i jesieni. Lepiej jednak kupić młodą magnolię w szkółce.

Jeśli liście bledną, to znaczy, że w podłożu jest dużo wapnia i ziemię trzeba wyściółkować torfem.

Podobne prace

Do góry