Ocena brak

MADRYT, stolica Hiszpanii

Autor /AlbertynaII Dodano /13.06.2013

Został po raz pierwszy zajęty przez Francuzów 23 III 1808. Wkroczył tam Murat, namiestnik Napoleona, z korpusami Monceya i Duponta, do których dołączyły oddziały gwardii cesarskiej, w tym poi. szwoleżerowie.

2 V 1808 wybuchło tu antyfranc. powstanie (nazywane Dos de Mayo), krwawo stłumione przez Murata następnego dnia (Tres de Mayo). Po kapitulacji Duponta pod Baylen Francuzi 1 VIII 1808 zmuszeni byli po raz pierwszy ewakuować wojska z M. Wrócili kilka miesięcy później, kiedy poi. szwoleżerowie otworzyli Napoleonowi drogę przez przełęcz Somosierra (30 XI 1808) do hiszp. stolicy. 4 XII 1808 po krótkim oporze M. skapitulował i wojska cesarskie po raz drugi wkroczyły do miasta.

Przez blisko cztery lata rezydował tu narzucony Hiszpanom jako król Józef Bonaparte, próbując organizować własną armię i administrację. Wojna toczyła się z dala od miasta i kolejne zbliżające się do stolicy armie hiszp. i ang. ponosiły z reguły klęski (Almonacid, Ocana, Talavera). Przez dłuższy czas Francuzom udawało się prowadzić działania w Portugalii albo w Andaluzji, a więc setki km od M. Sytuacja zmieniła się w 1812, kiedy Wellington zbliżył się od zach. do miasta.

21 VII 1812 Józef Bonaparte po raz drugi opuścił stolicę, ale wrócił do niej 3 VIII. Już jednak 10 VIII musiał wycofać się po raz trzeci i uchodzić do Walencji, gdzie znajdowały się wojska marsz. Sucheta. 12 VIII do M. wkroczył Wellington.

Po serii zwycięstw Francuzi odzyskali M., do którego Józef Bonaparte wrócił 2 XI 1812. Po raz czwarty i ostatni ewakuował wojska 27 V 1813.

Podobne prace

Do góry