Ocena brak

Maczek kalifornijski

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Maczek kalifornijski zwany też eszolcją lub pozłotką, to roślina jednoroczna. Jej intensywne kolory i paprociowate liście sprawiają, że jest bardzo dekoracyjnym elementem na mało urodzajnych glebach i można ją stosować do wypełnienia trudno dostępnych przestrzeni ogrodu. Wypełni je kolorami od czerwca do października. W pochmurne dni oraz przed burzą kwiaty się zamykają. W ten sposób można łatwo przewidywać zmiany pogody.

Po kwiatach na roślinie pojawiają się strączki w kształcie sierpów, które ukrywają nasiona. Roślina ta w nturze występuje najczęściej w Kalifornii - stąd jej nazwa. Oprócz pięknych kwiatów maczki mają ciekawe, niebieskozielone liście, pachnące jak listki maku. Wszystkie eszolcje nadają się na rabaty. Najpopularniejsze są gatunki różnobarwne w różnych odcieniach czerwieni, pomarańczowego, żółtego i kremowego, lecz dostępne są również jednokolorowe. Średnica każdej główki może dochodzić nawet do 7,5 cm.

Rośliny nie znoszą przesadzania. Nasiona wysiewamy w miejsca stałe wiosną (wtedy zakwitną w okresie VI-X) lub jesienią (zakwitną w V). Kiełkują po 2-3 tygodniach. Gdy wysiejemy je zbyt gęsto, siewki należy przerwać tak, rosły co 15 cm.

Sadzimy w miejscach słonecznych, aby wzmocnić intensywność kolorów.

Maczek nie lubi wilgoci. Dobrze rośnie w suchych miejscach.

Najlepsza jest gleba lekka, piaszczysta, przepuszczalna, lecz uboga w składniki odżywcze. Zbyt urodzajna spowoduje większą liczbę liści niż kwiatów.

Roślina jest jednoroczna i można wysiewać ją już w kwietniu. Nasiona które wykiełkują jesienią, na czas zimy wstrzymają swój rozwój.

Eszolcja będzie samoistnie się wysiewała, jeśli pozostawimy strączki z nasionami na roślinach kwitnących w późniejszym okresie. Aby maczki kalifornijskie pięknie kwitły przez wszystkie letnie miesiące, należy systematycznie usuwać ich obumarłe główki.

Eszolcję rozmnaża się jedynie z nasion.

Odmiany:

'Ballerina Series' - o średnicy 25 cm;

'Monarch Hybridis' - o średnicy 30-40 cm;

'Milky White' - kremowobiałe o pomarańczowych środkach;

'Orange King' - kwiaty jasnopomarańczowe.

Podobne prace

Do góry