Ocena brak

Lwia paszcza

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Lwie paszcze, zwane też wyżlinami większymi, to jedne z popularniejszych roślin ogrodowych. Niestety dość czesto atakowane przez chorobę grzybiczą - rdzę. Jesienią należy wszystkie kwiaty wyrwac i spalić, aby uniemożliwić pojawieniu się choroby. Najlepiej oczywiście zaopatrzyć się w rośliny odporne na rdze. Kwiaty wyżlinu zebrane w kłosy kwitną od maja do września. Roślina będzie intensywniej kwitła, jeśli będziemy usuwać przekwitłe kwiaty. Wyżliny przybierają różne barwy. Są okazy białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, a nawet fioletowe. Kwiaty mogą być pojedyncze lub podwójne, o różnorodnych kształtach. Wysokie odmiany lwich paszczy warto sadzić z tyłu rabat jako tło dla niższych roślin, odmiany niższe ładniej wyglądają w skrzynkach balkonowych. Cięte wyżliny mogą stać w wazonie nawet osiem dni.

Dobrze ukorzenione rośliny wysadzamy w połowie maja do odpowiednio przygotowanej gleby.

Wyżliny lubią światło. Posadzone w cieniu wyginają się w stronę słońca, tworząc powykrzywiane formy.

Lwie paszcze preferują glebę wilgotną, ale niezbyt nasiąkniętą wodą. Należy pamiętać, aby podlewać wyżliny w okresie długotrwałej suszy.

Wyżliny najlepiej rosną na żyznym, dobrze przepuszczalnym podłożu. Idealny odczyn pH waha się w granicach 5,5-7. Na innych glebach wyżliny nie są tak piękne i częściej zapadają na choroby.

Lwie paszcze są wytrzymałe na chłody. Dlatego ich kwiaty czasami wystają jeszcze spod pierwszego śniegu. Jeśli klimat jest łagodny, wyżliny większe bez problemów wysiewają się same.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów sprawia, że wyżliny kwitną dłużej. Należy to robić, gdy przekwitnie większość kwiatów na danym pędzie.

Lwie paszcze rozmnażamy z nasion, które wysiewamy w marcu lub kwietniu do zimnych inspektów (lub od razu do gruntu). Kiedy siewki osiągają wysokość 5 cm, przesadzamy je do gruntu w odstępach 20-30 cm.

Odmiany wysokie:

'Madame Butterfly Mixed' - wys. 90 cm;

'Double Madame Butterfly Mixed' - wys. 90 cm.

Odmiany średnie:

'Bright Eyes' - wys. 40 cm. złote kwiaty;

'Cinderella Mixed' - wys. 40 cm;

'White Wonder' - wys. 45 cm. białe kwiaty;

Odmiany karłowe:

'Thaiti Mixed' - wys. 20 cm;

'Magic Carpet' - wys. 15 cm.

Odmiany odporne na rdzę: (wys. ok. 40 cm)

'Orange Glow'; 'Monarch White''Monarch Scarlet'; Monarcg Lavender'

Objawy rdzy to brązowe pęcherzyki (każdy z żółtą obwódką) pokrywające spodnią stronę liści. Choroba najczęściej rozwija się podczas suchego lata. Zainfekowane rośliny trzeba spalić. Przez co najmniej dwa sezony nie wysadzamy wyżlinów w dawnym miejscu. 

Sadzonki może atakować rizoktonia (choroba grzybowa). Po wysianiu nasion spryskujemy je fungicydem.

Podobne prace

Do góry