Ocena brak

Łupież pstry

Autor /karanga Dodano /22.11.2013

Czynnikiem wywołującym jest grzyb droż-dżopodobny Pityrosporum orbiculare.Zakażenie występuje u osób dorosłych, wyjątkowo tylko u dzieci.

Objawy kliniczne. Charakterystyczne jas-noróżowe lub jasnobrunatne, lekko złuszcza-jące się plamy rozsiane są na tułowiu, głównie na klatce piersiowej. Pod wpływem nasłonecznienia powstają odbarwione ogniska w miejscach uprzednio zajętych* co nadaje zmianom charakterystyczny obraz. Przebieg jest przewlekły. Zakaźność dla otoczenia, nawet przy bezpośrednim kontakcie, niewielka. Zakażeniu sprzyja nadmierna potliwość.

Rozpoznanie ustala się na podstawie stwierdzenia Pityrosporum w zeskrobinach zabarwionych błękitem metylenu.

Rozpoznanie różnicowe dotyczy: 1) bielac-twa nabytego (vitiligo), które różni się niewystępowaniem złuszczania i większym przebarwieniem na obwodzie, 2) bielactwa kiłowego (leueoderma syphiliticum), które różni się bardziej równomiernym kształtem i układem ognisk odbarwionych, głównie na bocznych powierzchniach szyi i karku, 3) zmian łojotokowych (dermatitis seborrhoica), które różnią się większym stanem zapalnym i zajmowaniem okolic łojotokowych.

Leczenie: zaleca się wcieranie 30—40% Sol. Natrii thiosulfurosi^kilkakrotnie po kąpieli, stosowanie preparatu Selsun (1% siarczek selenu) lub 5—10% maści salicylowo-siarkowej. Konieczne jest również wcieranie preparatów do skóry owłosionej głowy, która w większości przypadków jest objęta procesem chorobowym. Bielizna wymaga dezynfekcji.

Podobne prace

Do góry