Ocena brak

Lumbago

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

Postrzał, czyli lumbago, zwany też zespołem bólowym krzyża, jest to zespół bólowy odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Ból odcinka lędźwiowego pojawia się nagle lub stopniowo i towarzyszy mu silne napięcie mięśni tej okolicy. Przyczynami lumbago mogą być: zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych, zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych, choroba reumatyczna. Bólom o charakterze lumbago mogą sprzyjać: skolioza odcinka lędźwiowego kręgosłupa, duży brzuch u osób otyłych, ciąża, nierówność kończyn dolnych.

Lumbago charakteryzuje się postacią ostrą lub przewlekłą. W okresie ostrym występuje duży ból w okolicy lędźwiowej, nasilający się przy każdym ruchu. Ból może być większy przy kichaniu lub kaszlu, co jest dowodem na jego korzonkowy charakter. Okres ostry trwa od kilku do kilkunastu dni. Okres przewlekły jest konsekwencją postaci ostrej. Ból jest stały i tępy, również zlokalizowany w odcinku lędźwiowym. Ból promieniuje w kierunku kości krzyżowej i pośladków, czasem na tylne strony ud oraz pachwin. Nasila się on przy staniu, chodzeniu, pod wpływem wilgoci i chłodu. Postać przewlekła trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, następnie zanika całkowicie.

W okresie ostrym nie jest wskazane przeprowadzanie jakichkolwiek rękoczynów. Dobre efekty w likwidowaniu bólu w tym okresie osiąga się poprzez zastosowanie prądów diadynamicznych i interferencyjnych lub też przez podanie leków przeciwbólowych w postaci jontoforezy. Chory powinien leżeć od kilku dni do 2 tygodni. W tym czasie może nagrzewać odcinek lędźwiowo-krzyżowy oraz zażywać środki przeciwbólowe. Po ustąpieniu stanu ostrego można przystąpić do masażu klasycznego. Rozpoczynając zabiegi w pierwszym etapie ograniczmy się do delikatnego głaskania, rozcierania oraz wibracji na odcinku lędźwiowym kręgosłupa i grzbietu.

Głaskanie podłużne kręgosłupa i grzbietu.

Głaskanie poprzeczne grzbietu.

Rozcieranie podłużne kręgosłupa i grzbietu.

Rozcieranie poprzeczne grzbietu.

Wibracja labilna grzbietu.

Po kilku masażach wstępnych możemy przystąpić do masaży zasadniczych, podczas których musimy wymasować odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa i grzbietu oraz mięśnie pośladkowe. Jeżeli ból promieniuje na tylne strony ud, wykonujemy również masaż tych odcinków.

W lumbago należy zwrócić uwagę na bolesne zgrubienia wzdłuż grzebieni biodrowych, w pobliżu kolców biodrowych przednich górnych, oraz na kości krzyżowej, które rozmasowujemy stosując stopniowo głębokie rozcieranie.

 

Podobne prace

Do góry