Ocena brak

LUKSEMBURG

Autor /Tolimir Dodano /30.03.2012

Fr. Luxembourg, nm. Luxemburg, stolica Wielkiego Księstwa Luksemburg; osada powstała w końcu X w. opodal zamku hrabiów Luksemburg, otrzymała prawa miejskie w 1244.

Luksemburgowie panująca w XIII-XV w. w Luksemburgu, Czechach, Brandenburgii, na Węgrzech, wywodząca się z hrabiów Luksemburg, dynastia cesarzy rz.-nm.; wygasła w 1437 ze śmiercią Zygmunta I Luksemburskiego.

Ogród Luksemburski, fr. Jardin du Luxembourg, jeden z najpiękniejszych ogrodów Paryża, mimo że bardzo okrojony w 1782 i 1866. Są tam jeszcze 3 wiązy zasadzone podobno przez królową Marię Medycejską w 1612, a wśród niezliczonych posągów i monumentów (na ogół miernej wartości) zwracają uwagę: Fontanna (zob.) Medyceuszów i pomnik E. Delacroix.

Dawniej ulubione miejsce malarzy (Watteau) i poetów (Verlaine), dziś odwiedzany gł. przez studentów z pobliskiej Sorbony i przez dzieci.

Pałac Luksemburski dawna rezydencja królewska, niegdyś Pałac Senacki, bud. od 1615 przez Salomona de Brosse dla Marii Medycejskiej; przyćmiony sławą Ogrodu (zob. wyżej). Hrabia Luksemburg zob. Hrabia.

Podobne prace

Do góry