Ocena brak

Łożysko przodujące

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Łożysko przodujące objawia się krwawieniem o różnym nasileniu, nagle i bez przyczyny. Dotyczy to drugiej połowy ciąży i jest spowodowane niskim usadowieniem łożyska, w wyniku nieprawidłowego zagnieżdżenia się jaja płodowego.

Należy wiedzieć też o tym, że łożysko nisko usadowione i przodujące zdarza się częściej po poprzednim przerwaniu ciąży. Każde krwawienie z macicy w drugiej połowie ciąży jest niebezpieczne dla matki i płodu. Łożysko przodujące dochodzi do ujścia wewnętrznego macicy i może je nawet częściowo lub całkowicie pokrywać. Ponieważ dalszy odcinek macicy w czasie ciąży podlega zmianom, łożysko w tym miejscu odkleja się i następuje krwawienie. Leczenie tego stanu może być prowadzone tylko na oddziale położniczym: wskazane jest w tym przypadku leżenie, a jeżeli występują skurcze macicy, należy je hamować. W każdej jednak chwili może dojść do odklejenia większej części łożyska i wtedy konieczna jest operacja. Wykonuje się wówczas cięcie cesarskie.

Krwawienie przy łożysku przodującym może wystąpić nie w czasie ciąży, ale dopiero w czasie porodu. Wówczas sprawna i szybka interwencja lekarza może uratować dziecko od śmierci, a matkę od dużej utraty krwi. Dlatego należy pamiętać, że każde krwawienie w drugiej połowie ciąży jest bardzo niebezpieczne i że w tych przypadkach należy bezwzględnie udać się do szpitala, w którym obserwacja powinna być prowadzona pod fachową opieką, a w przypadku dużego zagrożenia matki i płodu — wykonuje się cięcie cesarskie ratując matkę i dziecko.

 

Podobne prace

Do góry