Ocena brak

Loty na Księżyc

Autor /Rodak Dodano /31.01.2012

Program księżycowy Apollo zakończył się definitywnie w grudniu 1972 roku. Do tego czasu 12 lu­dzi chodziło po księżycowym gruncie, niektórzy Z nich nawet jeździli. Za każdym razem nowa zało­ga spędzała na Księżycu coraz więcej czasu. Drugi lot na Księżyc miał miejsce w grudniu 1969 roku. Ładownik Apollo 12 osiadł na Oceanie Burz, w pobliżu miejsca, gdzie w 1967 r. wylądowała amerykańska sonda Surveyor 3. Astronauci Char­les Conrad i Alan Bean zabrali niektóre elementy nieczynnego już próbnika na statek i z powrotem na Ziemię, by można było stwierdzić, jak wytrzy­mały one niesprzyjające księżycowe warunki.
Apollo 13 okazał się pod wieloma względami pechowy, choć nie do końca. W czasie lotu ku Księżycowi w kwietniu 1970 r. awaria elementów osprzętu elektrycznego spowodowała eksplozję zbiornika tlenu w module napędowym. Pozbawieni tlenu i zasilania astronauci pod dowództwem Jima Lovella przeszli do modułu ładownika. Mieli wystarczającą ilość tlenu, by dolecieć z powrotem na Ziemię, jednak szwankować zaczął system fil­tracji powietrza w module ładownika i astronauci musieli dokonać improwizowanych napraw, korzy­stając z nie pasujących zapasowych filtrów do insta­lacji filtracyjnej modułu mieszkalnego. Załodze nic w najbliższym czasie nie groziło, jednakże wykonując manewr zawrócenia, zużyliby zbyt dużo paliwa, by móc powrócić na Ziemię. Zamiast tego musieli oblecieć Księżyc i za pomocą komputera pokładowego w odpowiednim momencie włączyć silnik, który miał ich doprowadzić z powrotem. W końcu wrócili bezpiecznie, choć nikt wcześniej nie przewidywał, że będą musieli zastosować tak skomplikowaną procedurę.
Po dokładnym skontrolowaniu przestrzegania zasad bezpieczeństwa w programie, na początku 1971 roku wystrzelono na Księżyc statek Apollo 14. Podczas tej misji astronauci zabrali ze sobą na Księżyc niewielki dwukołowy wózek służący do przewożenia elementów wyposażenia. W czasie następnej wyprawy Apollo 15 w połowie 1971 roku na Księżycu wylądował czterokołowy pojazd napę­dzany silnikiem elektrycznym, którym astronauci mogli się przemieszczać. Pojazdów takich użyto jeszcze dwukrotnie - w misji Apollo 16 w kwiet­niu roku 1972 i Apollo 17 w grudniu 1972 roku. Ta druga była jednocześnie ostatnią z księżyco­wego programu Apollo.
Początkowo planowano jeszcze dwie wyprawy na Księżyc, jednak spadek zainteresowania opinii publicznej oraz cięcia budżetowe zmusiły NASA do wcześniejszego zakończenia programu lotów księżycowych. Mimo to zmodyfikowany program Apollo, przemianowany teraz na „Skylab", był prowadzony dalej - w 1973 roku na orbitę około­ziemską wyniesiona została pierwsza amerykańska stacja kosmiczna. W 1975 roku na orbicie doszło do połączenia amerykańskiego statku Apollo 18 z radzieckim Sojuzem 19 i wspólnego lotu, co miało symbolizować przełom w zimnej wojnie.

Podobne prace

Do góry