Ocena brak

Lipa szerokolistna

Autor /Brunon Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: Zwykle bardzo okazale drzewo zrzucające liście na zimę, o wysokości do 35-40 m, z wielką, wysoko sklepioną, dość zwartą koroną, która jednak nie sprawia wrażenia rozłożystej, a raczej wąskiej i wzniesionej. Pień przeważnie prosty, u starszych okazów bardzo gruby.

Konary w dolnej strelie korony przewaznie odchodzące, skierowane stromo w górę i rozchodzące się promieniście. w dolnej części - także wygięte ku ziemi.  

Kora ciemnoszara lub szarobrunatna, z delikatnymi, biegnącymi wzdłuż bruzdami i wąskimi, sieciowało rozgałęzionymi listewkami, jednak niezbyt grubo i głęboko rzeźbiona. Pędy zielonkawo-czerwone. prawie zawsze aksamitnie owłosione (owłosienie może ssę ograniczać tylko do partii szczytowej). Pączki z dwoma łuskami mogą być bardzo różnej wielkości, podłużnie owalne, z przodu zaokrąglone, czerwonobrunatne.

Liście skrętolegle, sercowate, prawie tak samo długie jak szerokie, wielkości 7-12 cm, ze smukłym, długim wierzchołkiem z przodu, u nasady często lekko skośne, ale nie tak bardzo asymetryczne, jak choćby u wiązów, Karbowano-piłkowane brzegi mają wszystkie ząbki skierowane do przodu. Blaszki na wierzchu matowe, ciemnozielone i delikatnie owłosione, od spodu jaśniejsze i tylko na większych nerwach aksamitnie owłosione, za to z jasnymi, białawymi pęczkami włosów w kątach nerwów, Brzegi liścia podgięte w dół.

Kwiaty pozbawione plonych pręcików. z nagą szyjką słupka, skupione są po dwa do sześciu w wiszących, groniastych lub wiechowatych kwiatostanach, których osie są zrośnięte mniej więcej do polowy z wielkimi, bladozielonymi lub żółtawoziełonymi, owalnymi podsadkami, Kielich ma pięć, zółtawo-bia-łych działek i pięć płatków korony, bardzo wąskich i żółtych.

Owocem jest owłosiony orzeszek, około 1 cm wielkości, podfużno-kulisty. z 3-5 wystającymi kantami.

Siedlisko: Lipa szerokolistna występuje w rozproszeniu w lasach zboczowych wiązowo-klo-nowo-jesionowych o bogatym runie albo w górskich lasach bukowo-lipowych, na świeżych, przepuszczalnych, luźnych zasadowych glebach zasobnych w związki pokarmowe. Jest dość wrażliwa na zanieczyszczenie powietrza pyłami i gazami, dlatego staje się coraz rzadsza,

Występowanie: Ważne europejskie drzewo leśne z kilkoma rasami geograficznymi, przeważnie występujące tylko pojedynczo, rzadko w zwartych skupieniach, Znacznie częściej natomiast sadzona jako drzewo parkowe i uliczne.

Okres kwitnienia: Czerwiec.

Uwagi ogólne: Lipy należą do typowych środkowoeuropejskich drzew użytkowych. Drewno lipowe jest bardzo jasne i miękkie. Nadaje się dobrze do robót snycerskich i modelarskich, Łyko jest włókniste i mocne. Przed wprowadzeniem tworzyw sztucznych było chętnie stosowane jako materiał do wyplatania i wiązania.

Kwitnące lipy są szczególnie wartościowymi „pastwiskami" dla pszczół - miód lipowy jest bardzo cenionym specjałem. Kwiaty nałezą poza tym do najbardziej znanych domowych środków leczniczych, Przygotowana z nich herbatka stosowana jest przede wszystkim przeciw dolegliwościom górnych dróg oddechowych.

Zbierane są cale kwiatostany, Muszą być suszone w cieniu bez dodatkowego dopływu ciepła, Przydatne są tylko kwiaty czystych gatunków. Poza centrami miast na lipach osiedla się chętnie wielogatunkowy nalot porostów, który może być uważany za wskaźnik (bioindykator) czystości powietrza.

Podobne prace

Do góry