Ocena brak

LINCOLN Abraham

Autor /Budzimir Dodano /29.03.2012

1809-65, Prezydent Stanów Zjedn. Ameryki 1861-65, przeciwnik niewolnictwa, Po wystąpieniu stanów Południa z Unii doprowadził do zwycięskiego końca wydaną buntowniczej Konfederacji stanów wojnę (zwaną secesyjną), a w kilka dni potem, w teatrze Forda w Waszyngtonie, obecny w loży na galowym przedstawieniu, został śmiertelnie ranny przez zamachowca, fanatyka Konfederacji; zob. też Gettysburg (Orędzie).

Lincoln Center (for the Performing Arts) ang., 'Ośrodek widowiskowy im. A. Lincolna', w Nowym Jorku (USA), kompleks budynków na górnym, zachodnim Manhattanie. Budowę zakończono w 1966 wzniesieniem nowej Opery Metropolitalnej (Metropolitan Opera House). Ośrodek zawiera także: nową Filharmonię, Teatr Stanu Nowy Jork i teatr Vivian Beaumont.

Mauzoleum Lincolna, ang. Lincoln Memoriał, budynek w stylu klasycznym wzniesiony wg planów Henry Bacona w 1922 w parku Potomac w Waszyngtonie, D.C. w USA, z 36 kolumnami reprezentującymi 36 stanów istniejących w chwili śmierci prezydenta i jego posągiem (wys. 10 m) w pozycji siedzącej, dłuta amer. rzeźbiarza Daniela Ch. Frencha.

Abraham Lincoln brąz (1887) Augustusa St. Gaudensa, Chicago, Lincoln Park.

Podobne prace

Do góry