Ocena brak

LIGNY, m. w płd. Belgii

Autor /AlbertynaII Dodano /13.06.2013

Gdzie 16 VI 1815 doszło do krwawej bitwy między armią franc., dowodzoną przez Napoleona, a prus., pod komendą Bliichera.

Poprzedniego dnia cesarz Francuzów dowiedział się, że wojska ang., prus. i holend. rozłożone są szerokim łukiem i będą potrzebowały sporo czasu, by się skoncentrować. Zdecydował się więc zaatakować Wellingtona częścią swoich sił pod rozkazami Neya. Na Prusaków Bliichera miał natomiast uderzyć marsz. Grouchy, któremu podporządkowano korpusy Vandamme’a i Gerarda oraz kaw. Pajola, Exelmansa i Milhauda. Korpus Moutona i gwardia stanowiły rezerwę.

Grouchy dysponował 68 tys. żoł., Blucher miał ich 84 tys. (korpusy Pircha, Ziethena i Thielmanna).

O godz. 15 Francuzi rozpoczęli atak frontalny, który nie przyniósł powodzenia. Blucher czekał na obiecanąpomoc Wellingtona i będącjej niemal pewnym, podjął o godz. 17 kontratak, który również się nie powiódł. Stopniowo obie strony wprowadziły do walki niemal wszystkie rezerwy. O godz. 17.30 na lewym skrzydle Francuzów pojawiła się kolumna wojska. Okazało się, że są to oddziały Droueta d’Erlona z korpusu Neya. Napoleon liczył, że będzie mógł zadać decydujący cios Blii-cherowi. Tymczasem jednak Ney, który w tym czasie bił się pod Quatre-Bras, odwołał Droueta i cesarz nie otrzymał pomocy.

O godz. 19 Blucher podjął ostatnią próbę obejścia lewego skrzydła Francuzów, wciąż spodziewając się wsparcia ze strony Wellingtona. Udało mu się zepchnąć dyw. młodej gwardii gen. Duhesme’a, ale powstrzymali go strz. piesi gwardii. Pod Blii-cherem ubito konia, a on sam przez kilka minut pozostawał na polu bitwy przywalony wierzchowcem. Był to moment, kiedy Francuzi mogli go wziąć do niewoli, ale nie został rozpoznany. Bliichera uratowali jego adiutanci i wyprowadzili na tyły. Prusacy rozpoczęli pospieszny odwrót w kierunku Wavre, a nie Namur. W ten sposób wciąż znajdowali się w pobliżu armii ang. Dwa dni później mogli dzięki temu pospieszyć pod Waterloo i przesądzić o losach bitwy.

Mimo wygranej Napoleon nie zarządził pościgu. Nie wykorzystał więc taktycznego sukcesu. Prusacy stracili 15 tys. żoł., Francuzi nieco mniej.

Podobne prace

Do góry