Ocena brak

Leczenie dysplazji stawu biodrowego w okresie noworodkowym i do czasu ukończenia 6. miesiąca życia

Autor /kulka Dodano /20.12.2013

Rozpoznanie rozwojowej dysplazji powinno być ustalone na oddziale noworodkowym, a leczenie rozpoczęte natychmiast. Pogląd, że leczeniem tym jest szerokie pieluszkowanie (np. potrójne), jest błędny. Niemniej zabezpiecza ono fizjologiczne w okresie noworodkowym ustawienie kończyn dolnych w stawach biodrowych w zgięciu i odwiedzeniu, przeciwdziałając negatywnym skutkom wiotkości poporodowej stawów. Szerokie pieluszkowanie nie jest jednak profilaktyką powstawania wady, ale przeciwdziała niewłaściwej pielęgnacji, która może nasilać objawy nierozpoznanej rozwojowej dysplazji stawu biodrowego.

Poza tym stosuje się również poduszkę Frejki, z jej różnymi modyfikacjami, szyny odwodzące, jak na przykład szyna Koszli czy von Rosena.

Szelki Pavlika służą do uzyskania optymalnego ustawienia kończyn dolnych w pozycji gwarantującej stabilizację stawu biodrowego i zabezpieczającej przed przywiedzeniem i wyprostem kończyn w stawach biodrowych. Ta pozycja to zgięcie 100--110° i odwiedzenie około 50°. Pozycja ta odpowiada naturalnemu ułożeniu kończyn dolnych pod wpływem siły grawitacji. Szelkami Pavlika uzyskuje się stabilizację niestabilnego stawu biodrowego w 95% przypadków po stałym i właściwym ich zastosowaniu przez 6 tygodni. Szelki Pavlika mogą być skutecznie używane do 6. miesiąca życia. Po tym czasie skuteczność ich zmniejsza się.

Opisano trzy grupy błędów w stosowaniu szelek Pavlika: 1) zależne od leczącego; 2) zależne od szelek; 3) zależne od rodziców.


Podobne prace

Do góry