Ocena brak

Lasy i zarośla twardolistne

Autor /Ernest Dodano /28.09.2011

CHAPPARAL

Są to niskie, wiecznie zielone zarośla występujące w Ameryce Północnej.

JAŁOWIEC

Jest to iglaste, wiecznie zielone drzewo występujące w Ameryce Północnej, często hodowane z powodu swojej pięknej, zwężającej się ku górze koronie.

FIGI

Figa może występować w formie drzewa lub krzaka. Jest uprawiana głównie ze względu na swoje owoce. W sprzedaży najczęściej występują figi suszone, kandyzowane lub w puszkach.

DRZEWO SŁODKICH POMARAŃCZY

Pomarańcze są jednymi z najważniejszych handlowo owoców cytrusowych. Drzewa słodkich pomarańczy są najbardziej powszechne.

DRZEWO POMARAŃCZOWE

Jest jednym z najważniejszych hodowanych gatunków cytrusów. Wszystkie te gatunki produkują owoce, które są nazywane przez botaników hesperidium, czyli rodzajem jagody. Miąższ owocu jest sprzedawany do produkcji mrożonych koncentratów i świeżego soku. Pomarańcze są także powszechnie sprzedawane jako świeże owoce. Ich skórka zawiera trzy rodzaje olejków, które są używane w produkcji perfum i olejków zapachowych.

DRZEWO CYTRYNOWE

Wierzy się, że drzewo cytrynowe było przesadzone z Środkowego Wschodu do Europy i Afryki w Wiekach Średnich. Dzisiaj cytryna jest uprawiana w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Owoce są produkowane przez cały rok. Pojedyncze drzewo może wyprodukować od 1000 do 2000 cytryn na rok.

GRAPEFRUIT

Około połowy grapefruitów na świecie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a większość z nich z Florydy. W trakcie dojrzewania grapefruit staje się słodszy, bardziej soczysty i mniej kwaśny. Ponieważ przestaje dojrzewać w momencie gdy spada z drzewa, Amerykańskie plony są zbierane w zgodzie z rządowymi regulacjami definiującymi minimalne dopuszczalne ilości cukru zawartego w grapefruicie. W Stanach Zjednoczonych uprawia się ponad 20 gatunków grapefruitów.

PISTACJE

Pochodzą z Środkowego Wschodu, a teraz są rozpowszechnione w Europie, Afryce i innych rejonach świata. Orzechy pistacjowe są uważane za delicje, są one tłuste i sycące.

JODŁA

Jodły są to wiecznie zielone drzewa iglaste ze zdrewniałymi owocami, które są nazywane szyszkami. Modyfikacja liści na strukturę w kształcie igły powoduje zwiększenie powierzchni do fotosyntezy. Szyszki trzymają ziarna na swoich zdrewniałych łuskach.

DĄB

Na świecie występuje mnóstwo gatunków dębu, włączając w to dąb pospolity, który produkuje taninę używaną do konserwowania skóry i produkowania niebieskoczarnego atramentu.

LIŚCIE DĘBU

Dąb pospolity lub angielski jest drzewem zrzucającym liście na zimę. Zanim spadną mienią się pięknymi kolorami: od złotego brązu do głębokiej czerwieni.

DRZEWO EUKALIPTUSA

Drzewo to występuje powszechnie w Australii i charakteryzuje się pionowo wiszącymi liśćmi, szorstką korą oraz wyraźnym aromatem. Są wartościowymi drzewami, ponieważ dostarczają drewno, gumę do farb i lekarstwa. Liście eukaliptusa są głównym pożywieniem dla misiów koala.

SOSNA

Jest do drzewo, które może żyć ponad 4000 lat i wierzy się że jest jednym najstarszych organizmów na świecie. Wszystkie sosny mają igły dłuższe od igieł innych drzew iglastych, które występują w kiściach po 2 do 5, co zależy do gatunku. Sosny łatwo się przystosowują do klimatu i są szeroko rozpowszechnione.

OLEANDER

Jest wiecznie zielonym krzakiem pochodzącym z południowej Europy i szeroko uprawianym w ciepłych regionach jako roślina dekoracyjna.

OLIWKI

Drzewo oliwkowe jest uprawiane dla jego jadalnych owoców - oliwek, chociaż pochodne gatunki są uprawiane dla liści i drewna. Gatunek przedstawiony na zdjęciu produkuje jadalne owoce, które na początku są zielone, a gdy dojrzeją, stają się niebieskie lub purpurowe. Zarówno dojrzałe jak i niedojrzałe oliwki mogą być kwaśne, więc muszą być odpowiednio spreparowane, żeby ludzie mogli je jeść. Oliwa z oliwek jest używana do gotowania i innych celów.

KOREK

Jest elastycznym i wodoodpornym materiałem, który powstaje z cienkiej kory dębu korkowego, występującego często w Portugalii, Japonii i Algierii. Jego hodowcy zrywają korę z dębu co 10 lat. Powstaje z niej jeden z najbardziej wartościowych produktów otrzymywanych z drzewa.

PALMA DAKTYLOWA

Jest uprawiana w gorących suchych regionach na całym świecie. W wielu z tych regionów owoce z tego drzewa - daktyle - są głównym pożywieniem dla mieszkających tam ludzi. Pojedyncze drzewo może wyprodukować od 200 do 1000 daktyli.

LAUR

Laur jest uprawiany głównie dla swoich liści, które są używane jako przyprawa w gotowaniu. produkuje żółte kwiaty i czarne owoce. Rośnie najlepiej na ciepłych lub osłoniętych obszarach z urodzajną, dobrze nawożoną ziemią.

MUFLON

Muflon jest to dzika owca, pochodząca z wysp Morza Śródziemnego, takich jak Sardynia, Korsyka i Cypr, ale występuje także w innych krajach Europy. Rogi samca mogą się zwinąć do niemalże pełnego koła, co odróżnia je od samic. Porozumiewają się becząc, ale także alarmują się gwiżdżąc.

JASZCZURKI

Są to gady, dla których charakterystycznymi cechami są: cztery nogi, powieki mogące się poruszać na boki i chować, długi ogon, który można odczepić i szczęki ze sztywną szkieletową strukturą. Niektóre gatunki jaszczurek nie posiadają nóg, ale są nadal zliczane do jaszczurek z powodu ruchomych powiek i charakterystycznych szczęk. Na zdjęciu (od lewego górnego rogu): kameleon, szklany wąż, monitor, iguana, Gila (potwór, poczwara), gekon.

KRÓLIK

Europejskie króliki są roślinożerne. Jedzą trawę, rośliny uprawne, korę drzew i zarośli oraz zioła. Powodują zniszczenia na pastwiskach jedząc korzenie. Podczas jedzenia samicy często towarzyszy samiec.

ŚLIMAK

Niektóre grupy ślimaków mają muszle, które się skręcają do prawej, u innych skręcają się do lewej. U niektórych grup występują zarówno lewo- jak i prawoskrętne muszle. Muszla chroni ślimaka przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby go zniszczyć. Kiedy ślimak czuje się zagrożony, wchodzi do swojej muszli, za nim zamyka się mała struktura, która nie dopuszcza do wtargnięcia drapieżnikom i chroni przed utratą wilgoci.

PRZEPIÓRKA

Jest jednym z 263 gatunków ptaków łownych występujących na całym świecie.

KUROPATWA

Pomimo tego, że pochodzi z Europy i Azji, to rozprzestrzeniła się także w innych częściach świata. Jest popularnym ptakiem łownym. Samice składają do 20 oliwkowych jaj w przypadkowych miejscach jak krzaki czy trawa.

Podobne prace

Do góry