Ocena brak

LAS CASES Emmanuel-Augustin, hr. de (21 VI 1766 - 15 V 1842), historyk franc.

Autor /AlbertynaII Dodano /12.06.2013

Ur. w zamku Las Cases, dep. Haute-Garonne, pochodził z rodziny szlacheckiej, po wybuchu Rewolucji emigrował. Walczył na płw. Quiberon, powrócił do Francji dopiero po ogłoszeniu amnestii, już za czasów Konsulatu. Mieszkał następnie w Holandii, gdzie w 1809 jako prosty żoł. brał udział w walkach z Anglikami na wyspie Walcheren.

Tak bardzo podkreślał swe przywiązanie do cesarza, że ten mianował go baronem, a potem hrabią i szambe-lanem. W 1814 nie uznał Burbonów i schronił się w Anglii. Po Waterloo zdecydował się towarzyszyć Napoleonowi na Wyspę Św. Heleny. Zyskał zaufanie cesarza, który dyktował mu swe pamiętniki, a właściwie rozważania nad tym, co widział i przeżył. W 1816 decyzją gub. Lowe’a został wydalony z wyspy i czasowo zatrzymany na Przylądku Dobrej Nadziei.

Osiadł we Frankfurcie, potem w Belgii, po śmierci Napoleona w 1823 ogłosił Memoriał de Sainte Helene, który doczekał się mnóstwa wydań i zapoczątkował wielką legendę cesarza. Za rządów Ludwika Filipa był deputowanym. Pod koniec życia stracił wzrok, co uniemożliwiło mu udanie się w 1840 na Wyspę Św. Heleny po zwłoki cesarza. Zm. w Passy.

Podobne prace

Do góry