Ocena brak

LANDSHUT, m. w Bawarii, nad rz. Izarą (dopływem Dunaju)

Autor /AlbertynaII Dodano /12.06.2013

Gdzie 21 IV 1809 doszło do starcia między wojskami franc. a austr. Po bitwie pod Abensbergiem arcyks. Karol podzielił swą armię na dwie części. Z większością sił cofał się na wsch. na Eckmuhl, podczas gdy gen. Hiller z lewym skrzydłem (36 tys.) poszedł na płd., ku rzece Iza-rze, którą przekroczył w L. Napoleon błędnie sądził, że właśnie Hiller prowadzi główne siły austr. i rozkazał Lannes’owi, prowadzącemu główne siły WA, aby go ścigał.

Lannes dopadł 21 IV tylnej straży przeciwnika w momencie, kiedy Austriacy ewakuowali się już z L. Jednocześnie Massena (57 tys.) po forsownym marszu przeszedł Izarę w Moosburgu i maszerował dalej na L., ale spóźnił się o kilka godz. Lannes z częścią własnego korpusu i 7 korpusem uderzył o godz. 10 na płn. przedmieścia, napotykając twardy opór przeciwnika. Gen. Mouton na czele 17 ppl. zdobył jeden z mostów i wdarł się przez bramę do miasta.

O godz. 17 nadciągnął wreszcie Massena i zagroził drodze odwrotu Hillera. Austriakom nie pozostało nic innego, jak ewakuować miasto i wycofać się na Neumarkt. Straty austr. ocenia się na 10 tys. zabitych, rannych i jeńców. Francuzi zagarnęli 30 dział, 600 jaszczy amunicyjnych, 7 tys. wozów taborowych. Napoleonowi - wobec spóźnienia Masseny - nie udało się jednak powtórzyć manewru spod Jeny i zniszczyć Hillera, którego żoł. już wkrótce wezmą rewanż pod Aspem. 

Podobne prace

Do góry