Ocena brak

Łagodny test Pivot-Shift (soft Pivot-Shift test)

Autor /bejbol Dodano /20.12.2012

Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Badający obejmuje jedną ręką stopę, a drugą łydkę. Początkowo staw kolanowy jest lekko i ostrożnie na przemian zginany i prostowany w celu zmniejszenia obawy chorego i odruchowego napięcia mięśni. Staw biodrowy jest odwodzony, stopa utrzymywana w pozycji neutralnej lub rotacji zewnętrznej. Następnie badający po wykonaniu około 2-3 ruchów zgięcia-prostowania stosuje ostrożny nacisk osiowy. Ręką ułożoną na bocznej i tylnej powierzchni podudzia wywierany jest średni ucisk skierowany do przodu.

Interpretacja: W czasie osiowego i skierowanego do przodu ucisku w pobliżu wyprasuj pojawia się łagodne podwichnięcie, a następnie przy zgięciu, repozycja. Intensywność podwichnięć i repozycji można dozować szybkością ruchów zgięcia i wypro-stu, ucisku osiowego oraz skierowanego do przodu. W tym łagodnym teście badający wyczuwa odpowiednio podwichnięcie i repozycję.

Uwaga: Łagodny test Pivot-Shift zapewnia przebieg repozycji z niewielkimi bólami lub bez dolegliwości bólowych. Ostrożne wykonywanie testu umożliwia wielokrotne jego powtarzanie bez dolegliwości bólowych u chorego.

 

Podobne prace

Do góry