Ocena brak

Lady HAMILTON Emma

Autor /Augustyn Dodano /20.03.2012

ok. 1765-1815, Słynna piękność ang., córka kowala, przybyła do Londynu w 1778, prawdop. jako niańka w domu dr Richarda Budda. Występowała jako „bogini Zdrowia" na wystawie urządzonej przez szarlatana Jamesa Grahama ok. 1780, objawiając prawdziwe zdolności mimiczne. Była utrzymanką kilku kolejnych dżentelmenów, znalazła się pod korzystnym wpływem George'a Romneya, który ją wielokrotnie malował.

Stała się kochanką Charlesa Grevilla, który w zamian za pokrycie jego długów odstąpił ją swemu wujowi, starszemu dyplomacie i archeologowi Sir Williamowi Hamiltonowi, brytyjskiemu ambasadorowi w Neapolu. Hamilton ożenił się z nią w 1791. Zaprzyjaźniwszy się z królową Marią Karoliną, brała udział w neapolitańskich intrygach politycznych.

Poznała Horatio Nelsona (zob.) w 1793, a w 5 lat potem została jego kochanką. Oboje nie ukrywali swego związku, a gdy Emma urodziła mu w 1801 córkę, skandal przybrał jeszcze większe rozmiary. Nelson, człowiek żonaty, był w niej tak rozkochany, że wbrew rozkazom władzy przedłużał swój pobyt w Neapolu.

Po jego śmierci szybko roztrwoniła pozostawione jej przez Nelsona i Hamiltona pieniądze i spędziła czas pewien w więzieniu'za długi. Umarła w nędzy we Francji. Listy lorda Nelsona do Lady Hamilton (1814), w 2 tomach.

Lady Hamilton... portrety Romneya: (, jako Joanna d'Arc"), Londyn, Nat. Gall. (Jako bachantka") tamże; (Jako Subtelność") tamże; portrety z kapeluszem itd.

Podobne prace

Do góry