Ocena brak

LA CORUNA, portowe m. w hiszp. prowincji Galicja

Autor /AlbertynaII Dodano /12.06.2013

W pobliżu którego 16 I 1809 rozegrała się bitwa między ang. armiągen. Moore’a a franc. korpusem marsz. Soulta. Moore wkroczył w XII 1808 z Portugalii do Hiszpanii, idąc na pomoc mieszkańcom Madrytu, którzy od czasu Dos de Mayo cieszyli się wielką esty-mąna Wyspach Brytyjskich. Dotarł do Salamanki, ale ze względu na rosnące trudności postanowił wycofać się do Portugalii. Wkrótce dowiedział się, że 150 km na płn. znajduje się osamotniony korpus Soulta. Istniała szansa jego rozbicia, zanim pospieszy mu z pomocą korpus Junota.

Moore zawrócił więc i podążył w głąb Hiszpanii. 23 XII z przejętej depeszy dowiedział się, że Napoleon, zorientowany w sytuacji, ruszył pospiesznie z Madrytu w jego kierunku. Lada chwila wojska ang. mogły wpaść w pułapkę międy korpusem Soulta a franc. gwardią. Moore zdecydował się więc wycofać do portu La C., gdzie chciał załadować się na ang. okręty. Rozpoczął się teraz szaleńczy wyścig między Moore’em a Soultem. Ponaglając wciąż żoł. i nie zezwalając na wypoczynek, Moore doprowadził bardzo szybko do rozkładu własną armię.

Cofając się ku wybrzeżu, paliła ona i rabowała hiszp. miasteczka. W Bembibre pozostawiono ok. 1000 żoł. kompletnie pijanych, których żadną siłą nie można było zmusić do dalszego marszu. Parę godzin później zostali zarąbani przez franc. dragonów albo też wzięci do niewoli. Z 25-tys. armii Moore stracił w ten sposób ok. 5 tys. Potem twierdzono, że popełnił kardynalny błąd, nie pozostawiając za sobą ariergardy, która mogłaby - stawiając twardy opór - opóźniać pościg Soulta.

16 I 1809 pod murami La C. doszło do bitwy, którą Moore musiał przyjąć, by dać czas na załadowanie choć części swoich wojsk na okręty. Dysponował jeszcze 15 tys.żoł., podczas gdy Soult miał ich 18 tys., z czego 4,5 tys. kaw. Anglicy zajęli pozycje na przedpolu miasta - na lewym skrzydle dyw. gen. Hope’a i Bairda, w centrum Paget, a na prawym skrzydle Fraser.

Naprzeciw stanęły dyw. -od lewego - franc. gen. Franceschi, Houssaye’a, Mermeta, Merle’a i Delaborde’a. Bitwa nie rozstrzygnięto, Soultowi - mimo wyraźnego osłabienia ang. armii - nie udało się rozbić przeciwnika. Francuzi byli także wycieńczeni pościgiem. W bitwie tej zginęło bądź odniosło rany 800 Anglików i 1,5 tys. Francuzów, sam Moore został śmiertelnie ranny. Anglicy zdołali załadować się na okręty i odpłynąć.

Podobne prace

Do góry