Ocena brak

Kwartety Beethovena

Autor /Burchard Dodano /10.04.2013

W dziedzinie kameralnej Beethoven jest przede wszystkim twórca 16 kwartetów smyczkowych. Pierwsze szesc kwartetów (1798) nosi cechy stylu Mozarta i Haydna.Pózniejsze to zwłaszcza trzy Riisumowsky-Quartette (ukonczone w r. 1806) oraz cykl pieciukwartetów powstałych pod koniec życia (1825—1826) i wyraajacych sume doswiadczenkompozytorskich dojrzałego Beethovena.

Dzieła te porównywalne sa tylko z ostatnimidziełami J. S. Bacha, któremu Beelhoven złoył hołd w słynnej Wielkiej fudze B-dur (jest tojakby XVII kwartet smyczkowy). Beethoven napisał te 6 triów fortepianowych, 4 triasmyczkowe, 2 serenady triowe na Het, skrzypce i altówke, kwintet dety i znakomity Septet,który przyniósł mu w Wiedniu sławe. Do muzyki kameralnej nalea równie sonatyskrzypcowe (10), wiolonczelowe (5) i sonata na róg i fortepian. Z triów fortepianowychnajpopularniejsze jest l rio c-moll (1795), z sonat skrzypcowych Sonata Kreutzerowska.

Największe zadania w dziedzinie kameralnej Beethoven stawiał sobie jednak przykomponowaniu kwartetów smyczkowych, które zdeterminowały styl kameralny wielunastepnych pokolen. W ostatnich pieciu kwartetach Beethoven ujawnił sie jako mistrz syntezyelementów klasycznych i scisłosci polifonicznej. Gigantyczne sa w zamierzeniu i realizacjikwartety smyczkowe B-dur (6 czesci!) i cis-moll.

Podobne prace

Do góry