Ocena brak
KWANTUŃSKA ARMIA - japońskie oddziały wojskowe
Japońskie oddziały wojskowe utworzone w 1907 r. dla ochrony południowo mandżurskiej linii kolejowej.
W 1919 r. otrzymały status samodzielnej armii, czemu towarzyszyła opinia elitarności ściągająca w szeregi Armii Kwantuńskiej najzdolniejszych oficerów (m.in. późniejszy premier Japonii Hideki *Tojo w roku 1935 był szefem żandarmerii, a w 1937 szefem sztabu armii). Działania Armii Kwantuńskiej miały istotny wpływ na rozwój sytuacji w Mandżurii; zorganizowany przez dowództwo tej armii akt sabotażu na południowoman-dżurskiej linii kolejowej stał się pretekstem do ściągnięcia posiłków z Korei (bez zgody rządu japońskiego) i podboju trzech prowincji Mandżurii, na których terenie utworzono marionetkowe państwo Mandżukuo. Siła Armii Kwantuńskiej wzrosła do 5 dywizji w 1937 r. i w tym roku jej oddziały skierowano do walk w północnych Chinach.
W 1945 r. na terenie Mandżurii i Korei stacjonowało już 443 308 żołnierzy (31 dywizji piechoty, 9 brygad piechoty, 1 brygada specjalna i 2 brygady pancerne), ale w większości słabo wyszkolonych i niedostatecznie uzbrojonych.
W sierpniu 1945 r. została pobita przez wojska radzieckie dysponujące zdecydowaną przewagą liczebną oraz pod względem wyposażenia i ostatecznie złożyła broń.