Ocena brak

KULM, m. w Saksonii, na płd. od Drezna, w pobliżu granicy z Czechami

Autor /AlbertynaII Dodano /12.06.2013

Gdzie 30 VIII 1813 sprzymierzeni wzięli do niewoli franc. korpus Vandamme’a. Bezpośrednio przed bitwąpod Dreznem Vandamme otrzymał od Napoleona rozkaz zajęcia Pirny, by zablokować nieprzyjacielowi drogi odwrotu do Czech. Wykonał wprawdzie to zadanie, ale kiedy 28 VIII pokonani pod Dreznem sprzymierzeni wycofywali się k. Pirny, nie zrobił nic, aby temu przeszkodzić.

Dopiero mając potwierdzenie, że Francuzi odnieśli pod Dreznem zwycięstwo, rzucił się w pogoń za Rosjanami, cofającymi się ku Czechom przez Teplitz. Poszedł ich śladem, dotarł do K., gdzie napotkał ros. ariergardę Ostermana-Tołstoja. Tymczasem prus. korpus Kleista ścigany przez Gouviona-Saint-Cyra, przeszedł przez góry i wyszedł na tę samą drogę, którą parę godz. wcześniej maszerował ku Czechom Vandamme.

W czasie gdy Francuzi ścierali się pod K. z Rosjanami, Prusacy wyszli na tyły ich wojsk. W korpusie Vandamme’a wybuchła panika. 6 tys. żoł. zginęło lub zostało rannych, 7 tys. dostało się do niewoli, w tym również Vandamme. Uratowało się zaledwie 4 tys. Przegrana pod K., podobnie jak pod Grossbeeren i nad Kaczawą, przekreśliła świetne zwycięstwo Napoleona pod Dreznem.

Podobne prace

Do góry