Ocena brak

Kukurydza zwyczajna

Autor /florida Dodano /21.02.2013

Jest to roślina jednoroczna z rodziny Traw (Gramineae), występująca w stanie naturalnymw Ameryce Środkowej i Południowej, wprowadzona do uprawy parę tysięcy lat temu i obecnieuprawiana jako roślina zbożowa w cieplejszej strefie klimatu umiarkowanego oraz w klimaciegorącym. W Polsce udaje się z trudem z uwagi na zbyt chłodne i krótkie dla niej lato. Nie wykształcadojrzałych nasion i służy jako kiszonka na paszę dla bydła.Kukurydza ma łodygę do 2,5 m wysoką, 3-5 cm grubą z gąbczastym rdzeniem. Liście szerokości5-10 cm. Kwiaty rozdzielnopłciowe, męskie zebrane w wielką szczytową wiechę, żeńskie- skupione w kolby wyrastające w pochwach liści. U szczytu kwiatostanów żeńskich widocznesą pęczki nitkowatych znamion.

Surowiec. Do celów leczniczych zbiera się w lipcu i sierpniu znamiona ze słupkami żeńskichkwiatów i suszy w suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie. Surowcem jest znamiękukurydzy - Stigma Maydis.

Podstawowe związki czynne. Surowiec zawiera 0,1-0,2% olejku eterycznego, do 3%związków saponinowych, około 4% garbników katechinowych około 2,3% żywic, około4,15% cukrów redukujących, ponadto alantoinę, glikozyd goryczowy, fitosterole (np. stygmasteroli β-sytosterol), witaminę K oraz sole mineralne.

Działanie. Wyciągi ze znamion kukurydzy obniżają napięcie mięśni gładkich dróg moczowychi nieznacznie pobudzają wydalanie moczu. Zwiększają jednak wyraźnie ilość usuwanych tą drogą moczanów, fosforanów i szczawianów. Wykazują równieżswoiste działanie przeciwzapalne na drogi moczowe, a zwłaszcza na pęcherz. Ponadto wywierająkorzystny wpływ na wątrobę i zwiększają nieznacznie wytwarzanie żółci. Zmniejszająprzy tym napięcie mięśni gładkich dróg żółciowych, dzięki czemu ułatwiają jej przepływ dodwunastnicy. Obserwuje się często niewielki spadek podwyższonego ciśnienia krwi, którymożna przypisać skojarzonemu działaniu moczopędnemu oraz przeciwskurczowemu znamionkukurydzy. Stwierdza się również nieznaczne zwiększenie krzepliwości krwi.

Zastosowanie. Znamiona kukurydzy stosuje się przede wszystkim jako lek moczopędnyoraz w pewnym stopniu przeciwzapalny i rozkurczowy w przypadku trudności w oddawaniumoczu. Ponadto w zapaleniu miedniczek nerkowych i pęcherza oraz w obrzękach wywołanychniewydolnością krążenia i nerek. Pomocniczo stosowane są w kamicy moczanowej i fosforanowej,białkomoczu, skazie moczanowej oraz chorobie reumatycznej. Podaje się je również jakolek żółciopędny w zastoju żółci i pomocniczo w zapaleniu wątroby oraz kamicy żółciowej.Czasem wykorzystuje się je jako lek wspomagający w początkowych stanach cukrzycy, otyłościoraz skłonności do krwawień na skutek obniżonej krzepliwości krwi.W lecznictwie ludowym znamiona kukurydzy są traktowane jako środek zwiększający popędpłciowy oraz regulujący krwawienia miesięczne u kobiet, ale brak na to uzasadnienia naukowego.

Przetwory. Odwar ze znamion kukurydzy: 2 łyżki znamion zalać2 szklankami wody letniej. Ogrzewać do wrzenia i gotować pod przykryciem 3 min. Odstawićna 15 min i przecedzić. Pić po 1/2-2/3 szklanki 2-4 razy dziennie między posiłkami jakolek moczopędny i żółciopędny. Działanie moczopędne można wzmocnić, dodając nieco kwiatówchabru, a działanie żółciopędne - przez dodanie liści mięty pieprzowej.Zioła moczopędne: zmieszać 50 g znamion kukurydzy, ziela nawłoci i ziela połonicznikaoraz po 25 g ziela rdestu ptasiego i ziela skrzypu. Zalać 3 łyżki ziół3 szklankami wody ciepłej i ogrzewać do wrzenia pod przykryciem. Gotować 5 min i odstawićna 10 min. Przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance po jedzeniu w stanach zapalnychdróg moczowych i w kamicy moczowej.

Podobne prace

Do góry