Ocena brak

Kształt i wygląd jajników

Autor /jessica Dodano /12.01.2012

Jajnik jest kształtu migdałowatego i forma ta jest charakterystyczna zwłaszcza dla jajnika młodej kobiety. W jajniku odróżniamy dwie nieco wypukłe powierzchnie, przyśrodkową i boczną (facies tnedialis el lateralis); dwa końce, górny jajowodowy i dolny, nieco węższy, maciczny (extremitas tubaria et uterina) często zwane biegunami jajnika oraz dwa brzegi, tylny wypukły, wolny (margo liber) i przedni prosty, krezkowy (margo mesovaricus) ponieważ przytwierdzony jest do krezki jajnika; brzeg przedni tworzy również wnękę jajnika (hilus ovarii)>, miejsce wejścia i wyjścia naczyń i nerwów.

U noworodka jajnik ma kształt językowaty, spłaszczony, grubość jego wynosi 2—3 mm, długość około 20 mm. U kobiet starszych, po okresie przekwitania jajnik spłaszcza się i zmniejsza; w starości ma już wyraźną skłonność do zaniku.

W wieku dziecięcym powierzchnia jajnika jest gładka. Z okresem dojrzewania płciowego powstają na niej zmarszczki i guzkowate wyniosłości dochodzące do i cm średnicy. Są to blizny po tzw. ciałkach żółtych powstałycłi po pękniętych pęcherzykach jajnikowych. Następstwem powstawania coraz nowych blizn po ciałkach żółtych jest coraz większe pofałdowanie powierzchni jajnika (ouarium gyraturn), która u osób w starszym wieku bywa niekiedy tak nierówna, że przypomina powierzchnię pestki brzoskwini. W późnej starości jajnik staje się znowu gładki, blizny bowiem zanikają wraz z tendencją zanikową całego narządu.

Podobne prace

Do góry