Ocena brak

Kryzys i upadek komunizmu. Wschód i Zachód w okresie rewolucji demokratycznych w Europie Wschodniej i Środkowej (1980 - 1992) - Rewolucja demokratyczna w Bułgarii

Autor /Pecislaw Dodano /09.05.2012

 

W Bułgarii w listopadzie 1989 roku grupa komunistycznych przeciwników Żiwkowa z Andrejem Łukanowem na czele obaliła dyktatora i przejęła władzę. Zwolennik umiarkowanych reform, znający dobrze świat Łukanow byłby dosko­nałym liderem w latach siedemdziesiątych. Próba odgórnych reform przyszła za późno.

Mimo utrzymania przez następny rok władzy przez komunistów, którzy zmienili nazwę na Bułgarską Partię Socjalistyczną, w sierpniu 1990 r. prezyden­tem wybrany został związany z opozycją prof. Żeliu Żelew, a w 1991 roku - po wy-borach minimalnie wygranych przez opozycję -BPS straciła władzę. Języczkiem uwagi okazała się parlamentarna reprezentacja Turków, którzy - prześladowani i wynaradawiani, masowo zmuszani do emigracji za czasów Żiwkowa - stali się zagorzałymi przeciwnikami starego systemu.

Obóz dotychczasowej opozycji zdyskontował też w czasie wyborów informacje dotyczące zbrodni Żwkowa i jego poprzedników (obozy koncentracyjne, likwidacja przeciwników politycz­nych w kraju i zagranicą). Równocześnie Bułgaria pogrążyła się w bezpreceden­sowym, nie kończącym się, niezwykle głębokim kryzysie gospodarczym.

Do góry