Ocena brak

Kroton pstry, trójskrzyn

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Kroton pstry, zwany także krocieniem lub trójskrzynem, jest jedną z najbardziej kolorowych roślin doniczkowych. Jej pełna nazwa botaniczna brzmi Codiaeum variegatum pictum. Roślina ta należy do rodziny Euphorbiaceae. Pochodzi z Malezji i Indii Wschodnich; do Europy została sprowadzona w 1860 roku przez znanego angielskiego botanika Johna Gouldveitcha. Obecnie uprawia się wiele form, o liściach różnych kształtów, podobnych do liści wawrzynu, dębu, lancetowatych i innych. Jego liście są zielone, z czerwonymi, różowymi lub żółtymi żyłkami oraz purpurowymi, pomarańczowymi i prawie czarnymi plamami. Kolory mogą ciemnieć z wiekiem rośliny. Krocienie wyróżniają się także zróżnicowanym kształtem liści.

Roślinie należy zapewnić zawsze stałą temperaturę w granicachod 15 do 20°C, szczególnie w zimie.

Ustawić w miejscu jasnym, lecz nie w pełnym słońcu. Brak światła spowoduje blaknięcie liści.

Podlewać letnią wodą, obficie w lecie, a rzadko w zimie. Niedopuszczalne jest przesuszanie ziemi w doniczce. Powinna być ona wilgotna, ale nie przesycona wodą.

Bardzo ważna jest duża wilgotność, dlatego doniczka powinna być umieszczona na podstawce.

Nawozić raz w tygodniu, od kwietnia do września, słabym roztworem nawozu płynnego.

Przesadzać co dwa lata na wiosnę, używając kompostu ogrodniczego. Jeśli kwiat znajduje się w doniczce o wysokości 20-25 cm, wymienić tylko górną warstwę podłoża.

Gubienie liści przez kroton jest zjawiskiem naturalnym. Możemy jednak je opóźnić, zraszając każdego dnia wodą i regularnie przemywając liście.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają.Zbyt suche powietrze, za zimno. Przenieś roślinę w cieplejsze miejsce i zwiększ wilgotność powietrza. Zraszaj.

2) Liście wypłowiałe, matowe lub pozieleniałe.Za mało światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście brązowe i przypalone.Bezpośrednie działanie słońca na mokre liście. Nie zraszaj roślin stojących w słońcu.

4) Liście z plamami i więdną.Wysiewy z urządzeń gazowych. Przenieś do pomieszczeń o czystym powietrzu.

5) Liście kurczą się i podsychają.Zbyt gorąco i sucho. przenieś w chłodniejsze miejsce i zwiększ wilgotność powietrza. Zraszaj.

6) Liście zwijają się i więdną. Łodyga gnije.Nadmiar wody. Pozwól przeschnąć ziemi i podlewaj rzadziej.

7) Nowe liście małe i zniekształcone.Wymaga nawożenia.

8) Liście opadają.Wahania temperatury. Staraj się utrzymywać stałą temperaturę.

9) Liście pożółkłe, z pajęczynką pod spodem.Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

10) Brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach. liście odbarwione.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

11) Białe wełniste plamki na liściach i w kątkach liści.Wełnowce. Usuwaj poszczególne plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry