Ocena brak

Kroton pstry "Excellent"

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Z różnorodnych roślin gatunku C.variegatum, przywiezionych do Europy w 1804 roku, wyhodowano wiele odmian hodowlanych. Ładnie ukształtowane liście C.v.'Excellent' mają inną barwę u nasady rośliny i inną na jej czubku. Dolne liście są zielone, upstrzone czerwonymi i pomarańczowymi plamkami. Górne zaś nabierają barwy złotożółtej z odrobiną zielonego. Roślina ta ożywi każdą kompozycję, gdyż najlepiej wygląda właśnie w grupie. Kroton pstry 'Excellent' gubi dolne liście, jeśli nie odpowiadają mu warunki uprawy, a w grupie roślin łatwiej ukryć jego nagą łodygę. Jeśli nie mamy możliwości, by zapewnić roślinie wymaganych warunków, potraktujmy ją jako krótkotrwałą, barwną ozdobę mieszkania, którą wyrzucimy, gdy straci już ładny wygląd.

Kroton wymaga przez cały rok stałych temperatur i nie znosi przeciągów. Roślina toleruje zakres od l8 do 22°C, choć najkorzystniejsze jest około 2l°C. Wyziębiona ziemia wokół korzeni spowoduje śmierć krotona.

Aby roślina zachowała jaskrawe barwy, potrzebuje dużo światła. Latem bezpośrednie światło słoneczne w południe przypali liście - lepszy jest wtedy cień.

W lecie podlewamy obficie. Podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale nie przesiąknięte wodą - korzenie potrzebują zarówno wody jak i powietrza. W zimie kompost może być wilgotny tylko wtedy, jeśli uda się zachować wymagane temperatury.

Niezbędna jest wysoka wilgotność. Zapewni ją wspólna uprawa kilku roślin o podobnych wymaganiach. Warto też codziennie zraszać liście odwapnioną wodą.Wkładamy roślinę do osłonki z wilgotnym torfem lub ustawiamy na tacy z kamyczkami.

W lecie nawozimy co tydzień zwykłą odżywką. Mając dobre warunki, kroton może sporo przyrosnąć w ciągu jednego sezonu. Jeśli staje się zbyt duży, nawozimy co trzy tygodnie.

Gdy korzenie przerosną doniczkę, przesadzamy na wiosnę, do ziemi na bazie gliny. Dużym okazom wystarczy wymiana górnej warstwy podłoża. Młode rośliny sprzedawane w ziemi torfowej można tymczasowo przesadzić do mieszanki (1:1) ziemi torfowej i gliniastej, o pH 6,5-7,4.

Jeśli posadzimy razem kilka krotonów, uzyskamy dekoracyjny, "krzaczasty" efekt.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają.Zbyt suche powietrze, za zimno. Przenieś roślinę w cieplejsze miejsce i zwiększ wilgotność powietrza. Zraszaj.

2) Liście wypłowiałe, matowe lub pozieleniałe.Za mało światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście brązowe i przypalone.Bezpośrednie działanie słońca na mokre liście. Nie zraszaj roślin stojących w słońcu.

4) Liście z plamami i więdną.Wysiewy z urządzeń gazowych. Przenieś do pomieszczeń o czystym powietrzu.

5) Liście kurczą się i podsychają.Zbyt gorąco i sucho. przenieś w chłodniejsze miejsce i zwiększ wilgotność powietrza. Zraszaj.

6) Liście zwijają się i więdną. Łodyga gnije.Nadmiar wody. Pozwól przeschnąć ziemi i podlewaj rzadziej.

7) Nowe liście małe i zniekształcone.Wymaga nawożenia.

8) Liście opadają.Wahania temperatury. Staraj się utrzymywać stałą temperaturę.

9) Liście pożółkłe, z pajęczynką pod spodem.Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

10) Brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach. liście odbarwione.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

11) Białe wełniste plamki na liściach i w kątkach liści.Wełnowce. Usuwaj poszczególne plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek - dodrze się maskuje, dzięki bogato ubarwionym liściom krotona. Chore rośliny palimy. 

Opadanie liści - jest wynikiem braku wody, suchego powietrza lub przeciągów. 

Brak azotu - Dotknięte nim rośliny są wysokie, wątłe, a ich liście mają więcej zielonej, a znacznie mniej czerwonej barwy. 

Roztocz truskawkowiec - (Tarsonemus pallidus) wysysa soki, co powoduje zdeformowany przyrost. Chore rośliny palimy.

Podobne prace

Do góry