Ocena brak

Krążenie wielkie lub systemowe

Autor /Irmina674 Dodano /22.08.2013

Rozpoczyna się w lewe komorze, z której w przedłużeniu stożka tętniczego komory lewej wychodzi aorta. Aorta rozprowadza krew tętniczą po całym ustroju. W początkowym przebiegu aorta kieruje się ku górze, jako aorta wstępująca, od której odchodzą tętnice wieńcowe zaopatrujące serce. Aorta wstępująca przechodzi w łuk aorty.

Od łuku aorty odchodzą pień ramienno-głowowy, tętnica szyjna wspólna lewa oraz tętnica podobojczykowa lewa.Gałęzie te zaopatrują w krew tętniczą głowę i szyję oraz kończynę górną. Łuk aorty przechodzi w aortę zstępującą, która w obrębie klatki piersiowej ma nazwę aorty piersiowej i zaopatruje w krew ściany i narządy klatki piersiowej. Po przejściu przez przeponę aorta piersiowa przyjmuje nazwę aorty brzusznej i na poziomie czwartego kręgu lędźwiowego kończy się rozdwojeniem na tętnice biodrowe wspólne, zaś bezpośrednim przedłużeniem aorty jest ttnica krzyżowa pośrodkowa.

Gałęzie aorty brzusznej zaopatrują ściany oraz trzewia jamy brzusznej. Tętnica biodrowa wspólna dzieli się na tętnicę biodrową wewnętrzną, zaopatrującą głównie ściany i narządy miednicy, oraz tętnicę biodrową zewnętrzną, która jest głównym źródłem zaopatrzenia w krew tętniczą kończyny dolnej.

Podobne prace

Do góry