Ocena brak

Krąg

Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012

Jeden z najczęstszych znaków symbolicznych, często widziany w odniesieniu i w przeciwieństwie do kwadratu. Krąg zamyka się sam w sobie i dlatego jest symbolem jedności, absolutu i doskonałości, w związku z tym także symbolem nieba w przeciwieństwie do ziemi lub też ducha w przeciwieństwie do materii; pozostaje on w bliskim związku z symbolicznym znaczeniem koła (koło).

Jako linia nieskończona jest symbolem czasu i nieskończoności, często ukazany pod postacią węża, który gryzie własny ogon. W praktykach magicznych krąg uchodzi za skuteczny symbol ochrony przed złymi duchami, demonami itd.; stąd zapewne wywodzi się ochronna funkcja, którą przypisuje się pasowi, pierścieniowi, oponie, okrągłemu amuletowi itd.

Skoncentrowane kręgi w buddyzmie dzen symbolizują najwyższy stopień oświecenia, harmonię wszystkich sił duchowych; w innym kontekście, np. w chrześcijaństwie, symbolizują różne duchowe hierarchie lub różne stopnie stworzenia. Trzy splecione kręgi symbolizują w chrześcijaństwie Trójcę Św. Krąg wpisany w kwadrat jest znanym kabalistycznym symbolem iskry ognia Bożego ukrytej w materii. C.G. Jung widzi w kręgu symbol duszy i jaźni.

Podobne prace

Do góry