Ocena brak

Kozacy - BEZKRÓLEWIE

Autor /Rajmund Dodano /20.10.2011

Bezkrólewie to dla każdego państwa trudny okres. Dla Rzeczypospolitej był on w okresie powstania Chmielnickiego szczególnie trudny. Szlachta i magnateria podzieliła się na dwa obozy. Jeden na czele z M.W. Koronnym Jerzym Ossolińskim i wojewodą bracławskim Adamem Kisielem optujący za układami z Chmielnickim, drugi zaś na czele z Jeremim Wiśniowieckim wojewodą ruskim optującym za walką. Wiśniowiecki mimo wszelkich starań przegrał rywalizację z obozem pokojowym. Nie otrzymał buławy. Otrzymali je Dominik Zasławski, Mikołaj Ostrorgowski i Aleksander Koniecpolski (dziecina, łacina i pierzyna). Wiśniowiecki został kompletnie pominięty. Tymczasem wojska wojewody ruskiego pod Konstantynowcem stoczyły wyrównaną bitwę z Kozakami. Wojna trwała

20 września na polach piławieckich potężna 30 tyś. Armia Koronna spotkała się z wojskami tatarsko-kozackimi. Nikt nie podejrzewał, że Polacy mogą odnieść w tej bitwie klęskę. Jednak z nocy 23 na 24 września grupa pijanych szlachciców wywołała panikę w obozie. O dziwo uciekał też książe Jeremi.

Rzeczpospolita była przerażona. Wojska Chmielnickiego opanowały całą Ukrainę i umacniały tam swą władzę. O tym czy wojna będzie kontynuowana zadecydować miały wybory na króla.

Podobne prace

Do góry