Ocena brak
Kozacy
Kozacy to grupa wolnej ludności mieszkającej na Ukrainie, nad dolnym Dnieprem, poniżej tzw. porohów (skalnych progów na Dnieprze). Rejon ich zamieszkania nazywano Zaporożem lub Dzikimi Polami.
Kozacy pojawili się w XV wieku. Byli mieszanką miejscowej ludności, zbiegłych chłopów, mieszczan, częściowo też szlachty (głównie Ukraińcy i Polacy).
Kozacy zajmowali się myślistwem, rybołówstwem i hodowlą. Ich głównym zajęciem była wojaczka. Organizowali obronne, a potem zaczepne wyprawy przeciw Turkom i Tatarom. Ich najazdy (podobnie jak tatarskie najazdy na Rzeczypospolitą) zaogniały stosunki polsko-tureckie.
Kozacy mieli własną organizację wojskową - podział na pułki z obieralną władzą na czele. W pierwszej połowie XVII wieku stanowili poważną siłę militarną.
Władze Rzeczypospolitej i magnateria kresowa pragnęły ograniczyć samodzielność Kozaków i uczynić z nich formacje zabezpieczające południowo - wschodnie granice państwa. Już w końcu XVI wieku utworzono tzw. rejestr. Znalazła się na nim tylko część Kozaków.
Pobierali oni stały żołd ze skarbu państwa i posiadali pewne przywileje. Z powodu nieobjęcia rejestrem wszystkich Kozaków oraz prób obrócenia ludności kozackiej w poddanych chłopów doszło wśród nich do rozłamu i konfliktu z Rzeczypospolitą.
Głównym obozem warownym Kozaków zaporoskich stała się, znajdująca się na wyspach Dniepru, Sicz. Od końca XVI wieku wybuchały powstania kozackie. Największym było powstanie Chmielnickiego w 1648 roku.