Ocena brak

Kosmos - Wszystko o drodze pozornego ruchu Słońca

Autor /Sylwek Dodano /28.09.2011

Dopóki nie przeprowadzono odpowiednich doświadczeń, ruch obrotowy Ziemi można było obserwować tylko poprzez pozorny obrót sfery niebieskiej z towarzyszącymi mu wschodami i zachodami ciał niebieskich. Podobnie było z ruchem obiegowym Ziemi po orbicie wokółsłonecznej, który obserwowano jako pozorny ruch Słońca. Słońce znajduje się setki tysięcy razy bliżej nas niż pozostałe gwiazdy. Z tego też powodu różne pozycje zajmowane przez Ziemię na jej orbicie odpowiadają różnym pozycjom zajmowanym przez Słońce na tle gwiazd.

Po upływie jednego roku i Ziemia na swej orbicie, i Słońce na tle gwiazd powracają do punktu wyjścia. W swym pozornym ruchu poprzez gwiazdozbiory Słońce przesuwa się z zachodu na wschód, a więc w kierunku przeciwnym do kierunku pozornego obrotu sfery niebieskiej wywołanego obrotem Ziemi wokół osi. Tor ruchu Słońca nosi nazwę ekliptyki i jest ustawiony ukośnie względem równika niebieskiego w taki sposób, że jedna jego połowa leży na półkuli północnej nieba, druga zaś - na półkuli południowej. Nazwa "ekliptyka" pochodzi od greckiego słowa eklipsos oznaczającego zaćmienie (porównaj z angielskim "eclipse").

Podczas zaćmień Słońca i Księżyca oba te ciała niebieskie znajdują się zawsze w pobliżu ekliptyki. Fakt ten znany był już astronomom babilońskim na tysiące lat przed naszą erą. Ekliptyka jest jedną z najważniejszych linii na niebie. Na mapach nieba bywa zazwyczaj oznaczana linią przerywaną.

Podobne prace

Do góry