Ocena brak

Kosmos podwójnie pierzasty

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Kosmos podwójnie pierzasty, zwany też onętkiem, to wysoka i wspaniała roślina jednoroczna, dochodząca do 1 m wysokości. Jej nazwa łacińska pochodzi od greckiego słowa kosmos, które oznacza porządek, ozdobę. Kosmos świetnie nadaje się do uprawy na rabatach, wypełniając pustą przestrzeń po wcześnie kwitnących bylinach. Paprociowate liście pojawiają się regularnie na jasnozielonych łodyżkach, a kwiaty na ich gładkich końcach. Roślina ta nadaje się do tworzenia większych grup w ogrodzie, które podkreślą przestrzeń i ozdobią je kwiatami od lata do wczesnej jesieni. Onętek wykorzystywany jest też jako kwiat cięty, gdyż długo zachowuje swój kształt i barwę w wazonach. Tradycyjne kolory kosmosu to biel i róż, fioletoworóżowy i niebieskawy. Warto także zwrócić uwagę na odmiany dwukolorowe (np.'Sea Shells'), choć te nie wszystkim się podobają.

Nasiona wysiewamy w IV i V. Można sadzić je pod szkłem już od II, ale kosmos rośnie wtedy dość szybko i później wymaga troskliwej opieki. Jeśli wyrośnie zbyt gęsto, łatwo przesadzimy rośliny, gdy są jeszcze małe.

Kosmos uprawiamy w miejscach słonecznych, gdzie będzie długo kwitł. Toleruje też miejsca lekko zacienione.

Preferowana jest gleba przepuszczalna, a w okresach suchych niezbędne jest dodatkowe podlewanie.

0nętek toleruje glebę o dość zróżnicowanym odczynie, lecz podłoże musi być zasobne w składniki mineralne, przepuszczalne i jednocześnie dostatecznie wilgotne. Gleba silnie azotowa spowoduje, że liście będą bardziej okazałe niż kwiaty.

Ta wysoka roślina może potrzebować wzmocnienia palikami, zwłaszcza na terenach narażonych na działanie silnego wiatru. Rośliny podpieramy dość wrześnie, by zdążyły zakryć paliki, które mogą je szpecić.

Kosmos prawie nie wymaga pielęgnacji oprócz regularnego usuwania obumarłych główek.

Pozostawiamy kilka roślin, żeby się same wysiały pod koniec lata. Możemy również kupić nasiona w renomowanych punktach.

Najpopularniejsze odmiany:

'Sensation' - dorasta do 90 cm;

"Imperial Pink' - wys. do 90 cm;

'Psyche' - wys do 90 cm;

'Sea Shells' - osiąga 135 cm;

'Purity' - wys 120 cm;

'Daydream' - kwiaty prążkowane.

Kosmos jest raczej odporny na choroby. Nieliczne szkodniki usuwamy za pomocą odpowiedniego insektycydu. Mszyce gromadzą się najczęściej wokół kwiatuów.

Groźnym szkodnikiem są gąsienice rolnic, które żerują nocą. Uszkadzają części podziemne rośliny, szkieletują liście, obgryzają zalążki kwiatów. Należy niszczyć chwasty, które sprzyjają rozwojowi gąsienic tych motyli oraz zastosować odpowiedni insektycyd.

Podobne prace

Do góry