Ocena brak

Kosmos - Gwiazdozbiory i zodiak

Autor /Sylwek Dodano /28.09.2011

Ekliptyka przebiega przez dwanaście, a ściślej rzecz biorąc - przez trzynaście gwiazdozbiorów. Na ich tle przesuwa się Słońce w swym omówionym przed chwilą pozornym ruchu rocznym. Gwiazdozbiory te, oprócz swych własnych nazw, noszą wspólną nazwę gwiazdozbiorów lub znaków zodiaku. Są to:

Znaki Zodiaku

Baran (18.04) Skorpion (22.11)

Byk (13.05) Wężownik (29.11)

Bliźnięta (21.06) Strzelec (18.12)

Rak (20.07) Koziorożec (19.01)

Lew (10.08) Wodnik (16.02)

Panna (16.09) Ryby (11.03)

Waga (30.10)

W nawiasach poda no dzień, w którym Słońce wchodzi do danego gwiazdozbioru.

*Daty te nie mają nic wspólnego z astrologią.

Zodiak bywa również nazywany zwierzyńcem niebieskim. Ta druga nazwa nie jest jednak zbyt szczęśliwa, ponieważ wśród znaków zodiaku obok zwierząt znajdują się również postacie ludzkie (bliźnięta, panna, strzelec, wodnik) i jeden przedmiot (waga). W klasycznym zwierzyńcu niebieskim nie było ponadto wężownika. Trafił on w sąsiedztwo Skorpiona i Strzelca dopiero w 1922 r., gdy astronomowie uzgadniali między sobą sposób podziału całego nieba na poszczególne gwiazdozbiory.

Gwiazd, na których tle znajduje się w danej chwili Słońce, nie możemy obserwować, ponieważ giną w jego blasku. Gwiazdy, które w tym samym czasie leżą po przeciwnej stronie zodiaku, mogą za to być obserwowane bez żadnych przeszkód. Słońce osiągnie je dopiero za pół roku i wtedy one to z kolei skryją się w jego promieniach. O tym, jakie gwiazdy możemy obserwować danej nocy decyduje zatem położenie Słońca na ekliptyce. Przykładowo: jeżeli Słońce znajduje się w Strzelcu, gwiazdozbiory Skorpiona, Wężownika, Strzelca i Koziorożca znajdują się nad horyzontem w ciągu dnia i nie mogą być obserwowane. Tego samego dnia na nocnym niebie będzie widać Barana, Byka, Bliźnięta, Raka i Lwa.

Podobne prace

Do góry